Czy dziecko musi kochać rodzica?

Historia matki zmuszonej samotnie wychowywać syna w Polsce na skraju przemian ustrojowych, ale także życia społecznego, w małej, osiedlowej społeczności, która nie szczędzi jej rad odnośnie do tego, co powinna robić, żeby ten nie wyrósł na pijaka i złodzieja. Procesowi wychowania pod wścibskim okiem sąsiadów towarzyszy ciągłe poczucie zagrożenia.

Dwadzieścia lat po śmierci najbliższej osoby narrator nadal tęskni i podejmuje próbę wyobrażenia sobie, jak to by było mieć żyjącą matkę i opiekować się nią na starość.

***
Jarek Skurzyński (1980 w Szczecinie) – prozaik, eseista i dramatopisarz; w 2015 opublikował esej • „Tylko ateiści zostaną zbawieni”, debiut prozatorski • „Zrolowany wrześniowy Vogue” wydał w 2020 w Korporacji Ha!art. W 2013 roku uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w dziedzinie filozofii. W 2021 roku był stypendystą Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W swojej twórczości rozwija tematy związane z LGBTQ, tożsamością, wyobcowaniem, a także funkcjonowaniem jednostek w opresyjnych systemach. Dzięki mediacyjnemu charakterowi literatura stanowi dla niego możliwość wyjścia poza doświadczenie opresji, a także jest głównym medium refleksji nad normami społecznymi oraz nie zawsze uświadomionym przymusem poddawania się im w codziennym życiu. W dramatach i prozie przedstawia wyuczone mechanizmy powielania traumy jednostkowej jak i zbiorowej. W swoich utworach dąży do polifoniczności formy, co prowadzi do literackiego rozkładu na części pierwsze takich pojęć jak różnorodność, wspólnota, współistnienie.
https://jarekskurzynski.com

Jak przeczytać