Dr Chutkan, specjalistka zajmująca się chorobami układu trawiennego, niesie pomoc pacjentom uskarżającym się na dolegliwości jelitowe, przy czym nie ogranicza się do wypisania recepty. Jest zwolenniczką podejścia integratywnego, w którym wielką rolę odgrywa sposób żywienia, zdrowe nawyki i tryb życia oraz unikanie szkodliwych czynników środowiskowych. Dopiero to wszystko w połączeniu z ewentualną terapią medyczną otwiera drogę do zdrowia.

Nieprzyjemne wzdęcia, dyskomfort, ciężkość, a czasem otyłość i zaparcia to dolegliwości, które chronicznie dokuczają milionom ludzi, a w szczególny sposób dokuczają kobietom. Jednocześnie tematy te należą do krępujących nawet w kontaktach z lekarzem, dlatego często cierpimy po cichu, tracąc przez to szansę na uzyskanie realnej pomocy.

Książka ta może być niezwykle pomocna dla osób borykających się z podobnymi problemami, bo walka z dolegliwościami ze strony układu trawiennego to nie tylko leki. Rady dr Chutkan można z powodzeniem wykorzystać obywając się bez recepty.

Autorka prowadzi własny gabinet gastroenterologiczny, w którym spotyka się z setkami pacjentek i pacjentów skarżących się na różne, często nie bardzo sprecyzowane, dolegliwości jelitowe. Bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, tłumaczy jak funkcjonuje układ pokarmowy, co może wywoływać dyskomfort (m.in. hormony, flora jelitowa, nietolerancja glutenu lub pokarmowa, nadmiar cukru, niedostatek owoców, a także poważniejsze choroby), oraz nakreśla pozytywny 10-dniowy program dietetyczno-biologicznej odnowy.