Książka porusza niezwykle ważny, a zarazem niedostatecznie zgłębiony problem symbolicznego wymiaru animozji oraz konfliktów narodowościowych i etnicznych, czyli sporów o pomniki, mauzolea, groby i cmentarze, zabytki, miejsca święte, rocznice wydarzeń historycznych, pieśni i znaki graficzne, obecność w przestrzeni publicznej nazw i języka mniejszości itp.
Autor w pierwszej części publikacji przedstawia model wyjaśniający te konflikty. Kluczową kategorią jest dla niego „domena symboliczna”, czyli terytorium, nad którym dana grupa panuje symbolicznie. W kolejnych dwóch częściach weryfikuje ów model na podstawie analizy sporów z udziałem większości polskiej oraz Ślązaków o różnej identyfikacji narodowej, a także mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce (niemieckiej, ukraińskiej, białoruskiej, żydowskiej, ormiańskiej, romskiej i litewskiej).
Niniejsza publikacja ma charakter interdyscyplinarny. Autor korzysta z dorobku historii, politologii, etnologii i antropologii kulturowej, a także psychologii społecznej. Opiera się na własnych badaniach naukowych i uwzględnia wiele niepublikowanych wcześniej dokumentów.