ISBN:9788373832312

Polska droga od komunizmu

Autor: Zbigniew Pełczyński

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar

Oszczędzasz: 46%

Po upadku systemu stalinowskiego w Polsce Zbigniew Pełczyński, jako jeden z pierwszych, opisywał pojawianie się elementów pluralizmu politycznego w jednopartyjnym systemie władzy, początkowo głównie za sprawą Kościoła katolickiego, potem przyjmujące pełniejszą postać „opozycji demokratycznej“ i osiągające kulminację w powstaniu NZSS „Solidarność”. Zdaniem autora stan wojenny i jego następstwa nie były zdolne zatrzymać na dłużej procesu pluralizacji. W wykładzie „The Polish Road from Communism” wygłoszonym w Oksfordzie latem 1982 r. wybitny uczony przewidział – na podstawie analizy głównych trendów społecznych i ustrojowych w PRL-u – nieunikniony koniec komunizmu w jego tradycyjnej postaci.
Profesor Zbigniew Pełczyński, zdumiony i uszczęśliwiony pokojowym przejęciem władzy przez siły opozycyjne w 1989 r., od samego początku dostrzegał jednak wiele przeszkód na drodze do stworzeniu demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego, upatrując ich m.in. w słabym zakorzenieniu wartości demokratycznych w szerokich kręgach społeczeństwa, ucieczce w prywatność, przywiązaniu do państwowo-biurokratycznych procedur i nikłej znajomości nowoczesnych mechanizmów rządzenia, opartych na silnej, lecz odpowiedzialnej władzy wykonawczej.
Książka jest pasjonującą biografią intelektualną uczonego, świadectwem zaangażowania w tworzenie demokracji, a zarazem relacją z historii najnowszej pisaną z punktu widzenia wybitnego politologa i filozofa polityki. To wyjątkowy zbiór artykułów, esejów i prelekcji dotyczących rozkładu komunizmu, w których znać tradycję naukową Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Najlepsza cena: Gandalf
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.31 zł

Znaleziono 8 ofert ebooków od 32.66 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
33.07 zł ebuczek.pl
pdf
32.66 zł gandalf.com.pl
pdf
od 32.40 zł
(dla stałych klientów)
36.00 zł ebookpoint.pl
pdf
od 4.92 zł
(dostęp online)
36.00 zł ibuk.pl
pdf
40.05 zł swiatebookow.pl
pdf
40.05 zł swiatebookow.pl
pdf
40.50 zł zinamon.pl
pdf
45.00 zł litres.pl
pdf
60.27 zł publio.pl

E-booki podobne do "Polska droga od komunizmu"