Książka zawiera opis fali wychodźstwa z Polski po rozszerzeniu Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Autorzy, przedstawiając zjawisko najnowszej migracji z Polski, korzystają zarówno ze statystyk polskich, jak i krajów docelowych. Ukazują zróżnicowanie regionalne odpływu ludności, jego skomplikowane podłoże społeczne oraz gospodarcze. Na podstawie własnych badań ilościowych i jakościowych prezentują strategie działań migrantów, rolę sieci powiązań migracyjnych, proces tworzenia nowych gospodarstw domowych na obczyźnie oraz sposoby korzystania z kapitału migracyjnego. Uwzględniają przy tym kontekst globalnego kryzysu gospodarczego drugiej połowy 2008 r.
Książka zainteresuje specjalistów zajmujących się mobilnością przestrzenną ludności, ekonomicznymi i socjologicznymi aspektami rynku pracy oraz praktyków odpowiedzialnych za kształtowanie i realizację polityki migracyjnej.


„Autorzy książki przyjmują perspektywę demograficzno-ekonomiczną, wskazując, że rozwój ekonomiczny (modernizacja) uwarunkowany jest «rozgęszczeniem» demograficznym. Innymi słowy – po to, aby kraj się modernizował, musi zostać usunięty nawis demograficzny, który utrudnia, a nawet w skrajnych przypadkach uniemożliwia podjęcie prorozwojowych działań. W ten sposób Autorzy dają częściową odpowiedź na pytanie o ekonomiczne i społeczne skutki migracji”.

Z recenzji prof. dr hab. Renaty Siemieńskiej