ISBN:9788374146418

Operacja „Dunaj”

Autor: Jacek Kondracki, Robert Urbański

Wydawnictwo: WAB

Koniec lata 1968 roku, Czechosłowacja. W reakcji na Praską Wiosnę armie państw Układu Warszawskiego ruszają w kierunku Pragi, aby zdławić bunt i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się na pozostałych członków socjalistycznej wspólnoty. Podczas chaotycznie przeprowadzanej operacji jeden z polskich czołgów gubi się wśród bezdroży i trafia do sielankowego czeskiego miasteczka. Manewrując na wąskich uliczkach, przebija ścianę jednego z domów, a załoga czołgu trafia do niewielkiej karczmy, pełnej gości. Konfrontacja zdezorientowanych najeźdźców z przerażonymi biesiadnikami prowadzi do zaskakujących skutków. Tymczasem śladem zaginionych żołnierzy wyruszają dwie grupy pościgowe – para polskich oficerów i załoga radzieckiego czołgu. Operacja „Dunaj” to powieść, która czerpie z najlepszych tradycji literatury czeskiej. Humor, dosadność i liryzm współistnieją w niej wyjątkowo zgodnie. Filmowa wersja Operacji „Dunaj” według scenariusza autorów książki i w reżyserii Jacka Głomba weszła do kin latem 2009 roku. Na ekranie zobaczymy . Macieja Stuhra, Zbigniewa Zamachowskiego, a także samego Jiříego Menzla.

Operacja „Dunaj" zwiedziła do tej pory . następujące festiwale filmowe - Festroia w portugalskim Setubalu (gościli tam Pedro Almodovar, Robert Mitchum, Kirk Douglas, Christopher Walken), Złota Pomarańcza w tureckiej Antalyi, festiwal w niemieckim Mannheim i Heidelbergu (laureatami byli tam Jirzi Menzel, Krzysztof Kieślowski czy Lars von Trier), gdzie pokazywano ją w prestiżowej kategorii International Discoveries (wybrano do niej 15 spośród około 700 zgłoszonych obrazów z całego świata). W najbliższym czasie obejrzą ją widzowie kilku festiwali w Indiach (Goa, Mumbaj, Bongalore, Kerala, Chennai). Światowa premiera filmu odbyła się na festiwalu w Karlowych Warach.

– O nie, towarzysze żołnierze. My się Czechosłowacji skurwić nie pozwolimy! Niech wie, że przynależy do wielkiej socjalistycznej rodziny. Napisał nam w rozkazie towarzysz generał Florian Siwicki… – Grążlowa sprawnie wyłuskała latarkę z dłoni Zająca – napisał generał: Wojska 2. Armii

wkraczają na terytorium bratniego i zaprzyjaźnionego kraju CSRS, którego ustrój jest nierozerwalnie związany z losem całego obozu socjalistycznego… Amen, chciałoby się powiedzieć. A tych wszystkich, co nas chcą porzucić, zdradzić i oszukać… – teraz jej słowa nabrały niepokojąco osobistego charakteru – …my tych wszystkich naszą pancerną pięścią ściśniemy za imperialistyczne jaja!

fragment

Z recenzji sztuki Operacja „Dunaj”:

Robert Urbański miał w ręku nie temat, ale dynamit.

Roman Pawłowski, Gazeta Wyborcza

W legnickim spektaklu mieszają się wyroki historii i racje zwyczajnych ludzi.

Tomasz Wysocki, Gazeta Wyborcza Wrocław

Wyślemy Ci maila, gdy książka pojawi sie w sprzedaży

Brak ofert. Niedługo mogą się pojawić, zajrzyj tutaj za jakiś czas

E-booki podobne do "Operacja „Dunaj”"