Operacja „Dunaj”

Autor: Jacek Kondracki, Robert Urbański

Wydawnictwo: WAB

Oszczędzasz: 15%

Koniec lata 1968 roku, Czechosłowacja. W reakcji na Praską Wiosnę armie państw Układu Warszawskiego ruszają w kierunku Pragi, aby zdławić bunt i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się na pozostałych członków socjalistycznej wspólnoty. Podczas chaotycznie przeprowadzanej operacji jeden z polskich czołgów gubi się wśród bezdroży i trafia do sielankowego czeskiego miasteczka. Manewrując na wąskich uliczkach, przebija ścianę jednego z domów, a załoga czołgu trafia do niewielkiej karczmy, pełnej gości. Konfrontacja zdezorientowanych najeźdźców z przerażonymi biesiadnikami prowadzi do zaskakujących skutków. Tymczasem śladem zaginionych żołnierzy wyruszają dwie grupy pościgowe – para polskich oficerów i załoga radzieckiego czołgu. Operacja „Dunaj” to powieść, która czerpie z najlepszych tradycji literatury czeskiej. Humor, dosadność i liryzm współistnieją w niej wyjątkowo zgodnie. Filmowa wersja Operacji „Dunaj” według scenariusza autorów książki i w reżyserii Jacka Głomba weszła do kin latem 2009 roku. Na ekranie zobaczymy . Macieja Stuhra, Zbigniewa Zamachowskiego, a także samego Jiříego Menzla.

Operacja „Dunaj" zwiedziła do tej pory . następujące festiwale filmowe - Festroia w portugalskim Setubalu (gościli tam Pedro Almodovar, Robert Mitchum, Kirk Douglas, Christopher Walken), Złota Pomarańcza w tureckiej Antalyi, festiwal w niemieckim Mannheim i Heidelbergu (laureatami byli tam Jirzi Menzel, Krzysztof Kieślowski czy Lars von Trier), gdzie pokazywano ją w prestiżowej kategorii International Discoveries (wybrano do niej 15 spośród około 700 zgłoszonych obrazów z całego świata). W najbliższym czasie obejrzą ją widzowie kilku festiwali w Indiach (Goa, Mumbaj, Bongalore, Kerala, Chennai). Światowa premiera filmu odbyła się na festiwalu w Karlowych Warach.

– O nie, towarzysze żołnierze. My się Czechosłowacji skurwić nie pozwolimy! Niech wie, że przynależy do wielkiej socjalistycznej rodziny. Napisał nam w rozkazie towarzysz generał Florian Siwicki… – Grążlowa sprawnie wyłuskała latarkę z dłoni Zająca – napisał generał: Wojska 2. Armii

wkraczają na terytorium bratniego i zaprzyjaźnionego kraju CSRS, którego ustrój jest nierozerwalnie związany z losem całego obozu socjalistycznego… Amen, chciałoby się powiedzieć. A tych wszystkich, co nas chcą porzucić, zdradzić i oszukać… – teraz jej słowa nabrały niepokojąco osobistego charakteru – …my tych wszystkich naszą pancerną pięścią ściśniemy za imperialistyczne jaja!

fragment

Z recenzji sztuki Operacja „Dunaj”:

Robert Urbański miał w ręku nie temat, ale dynamit.

Roman Pawłowski, Gazeta Wyborcza

W legnickim spektaklu mieszają się wyroki historii i racje zwyczajnych ludzi.

Tomasz Wysocki, Gazeta Wyborcza Wrocław

Najlepsza cena: IBUK
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.15 zł

Znaleziono 7 ofert ebooków od 23,72

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
26,50 zł swiatebookow.pl
mobi epub
23,72 zł ibuk.pl
mobi epub
25,11 zł ravelo.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
27,90 zł legimi.com
mobi epub
27,90 zł publio.pl
mobi epub
27,90 zł virtualo.pl
mobi
25,10 zł zinamon.pl
epub
25,10 zł zinamon.pl

Jacek Kondracki, Robert Urbański - inne e-booki