Żona Adama

Autor: Monika Rakusa

Wydawnictwo: WAB

Oszczędzasz: 15%

Adam i dwie żony.

Adam nie żyje. Wpadł pod tramwaj. O jego śmierci mówiono w Wiadomościach i w Panoramie. Był w końcu, jako krytyk i publicysta, dyżurnym intelektualistą kraju. Miał pięćdziesiąt lat, był megalomanem.

Pierwsza żona - Rita, psychoterapeutka. Znienawidzone imię dostała na pamiątkę po Ricie Hayworth, by była wyzwaniem i karą dla mężczyzn. Zakochiwała się w nich i odkochiwała jak w książkach, piosenkach czy wierszach. Ale naprawdę zależało jej tylko na kobietach. I tylko ich naprawdę się bała.

Druga żona - Anna, redaktorka. Kobieta-bandaż, jak sama siebie określała. Żyjąca gdzieś z boku, poza decyzjami. I zawsze w cieniu pierwszej żony.

Monika Rakusa po mistrzowsku wplata w polską rzeczywistość mityczną opowieść o Lilith i Ewie - dwóch antagonistycznych uosobieniach kobiecości, z których tę pierwszą kultura patriarchalna skazała na wieczne wygnanie. Subtelna i mocna opowieść o odnajdywaniu utraconej kobiecej jedności i szczęścia.

Żonę Adama można oczywiście czytać przez pryzmat feministycznego dyskursu o wykluczeniu - jednak jest to przede wszystkim przypowieść o strategiach przetrwania w nieprzyjaznym świecie, w którym zarówno bunt, jak przystosowanie okazują się nieskuteczne. Rakusa stawia pytania (i diagnozy) ponure i nieprzyjemne - dlatego z reguły omijane przez dzisiejszą literaturę.

Piotr Bratkowski

Z recenzji 39,9:

39,9 to książka na wskroś kobieca. Zwłaszcza dla tych, które zbliżają się do magicznej czterdziestki lub właśnie ją minęły, może się stać zwierciadłem; chwilami krzywym, chwilami okrutnym. Dla mężczyzn będzie to egzotyczna wycieczka w głąb kobiecej psychiki.

„Polityka"

Oto dziennik kobiety, który z pewnością warto przeczytać.

Niezależnie natomiast od tego, czy ten „gorący" dziennik jest zupełnym autentykiem, czy stuprocentową fikcją, spomiędzy jego kart wyłania się wizerunek żywy i wiarygodny, obudowany trafnymi, często pełnymi ironii refleksjami na temat rozmaitych obiegowych stereotypów, narodowych skłonności martyrologicznych, losu własnego pokolenia, które przyszło na świat za wcześnie albo za późno.

Daria Widawska o tym dlaczego warto zatrzymać się na chwilę i przeczytać książkę ze Złotej Kolekcji - Żonę Adama autorstwa Moniki Rakusy:

„Czytając Żonę Adama, kolejną książkę ze Złotej Kolekcji Jacobs Cronat Gold rozmyślałam o tym, jak wiele my, kobiety musimy zapłacić za walkę o swoje szczęście. Szczególnie wtedy, gdy żyjemy u boku takiego mężczyzny jak Adam - intelektualisty, egocentryka.

Niespodziewana i tragiczna śmierć Adama oddala go na dalszy plan, a my poznajemy dwie kobiety jego życia. Dwie żony, dwa oblicza kobiecości.

Pierwsza z nich, Rita ma odwagę żyć według swoich zasad, mówi na głos to, co myśli i nie interesuje jej, co powiedzą inni. Rzuca mężczyznom wyzwanie, wierzy, że można ich ujarzmić. Jedyne, czego pragnie, to zachować swoją niezależność i wolność. I udaje jej się to - do czasu aż spotyka Adama...

Wtedy w jej życiu pojawia się zamęt i trudny wybór pomiędzy swoją niezależnością, a uzależnieniem od miłości do tego mężczyzny. Walkę przegrywa i odchodzi. Wybiera drogę samorealizacji i możliwość indywidualnego decydowania o sobie.

Druga żona, Anna jest wielkim przeciwieństwem Rity. Nakładając maskę pilnej uczennicy, dobrej żony i synowej, rzetelnego pracownika, przyjmuje bierną postawę wobec życia. Prawdziwe uczucia, ból i cierpienie chowa w głębi siebie i nikogo nie dopuszcza do swojego wnętrza. Żadnego słowa sprzeciwu, żadnego buntu. Życie toczy się obok niej, a ona nie ma ani chęci ani odwagi, by wskoczyć w jego głęboki nurt. Żyje w cieniu swojej poprzedniczki, nie mogąc jej zrozumieć.

Dwie żony, dwa oblicza kobiecości, dwa dramaty... Kim jest kobieta u boku mężczyzny? Czy taka sama jest w samotności? A może dopiero wtedy, gdy przejrzy się w oczach drugiej kobiety, jest sobą w pełni?

Mam nadzieję, że w codziennym natłoku spraw znajdziecie chwilę tylko dla siebie i wspólnie z bohaterkami Żony Adama poszukacie odpowiedzi na te pytania."

Najlepsza cena: IBUK
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.13 zł

Znaleziono 8 ofert ebooków od 20,32

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
22,70 zł swiatebookow.pl
mobi epub
20,32 zł ibuk.pl
mobi epub
od 18,29 zł
(dla stałych klientów)
20,32 zł ebookpoint.pl
mobi epub
21,51 zł ravelo.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
23,90 zł legimi.com
mobi epub
23,90 zł publio.pl
mobi epub
23,90 zł virtualo.pl
mobi
21,50 zł zinamon.pl
epub
21,50 zł zinamon.pl

Monika Rakusa - inne e-booki

E-booki podobne do "Żona Adama"