Pracodawcy, którzy zatrudnią bezrobotnych, mogą korzystać z wielu form bezpośredniego wsparcia finansowego z urzędu pracy. Wsparcie może dotyczyć zarówno kosztów kursów i szkoleń takich osób, jak i kosztów ich wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne opłacanych przez pracodawcę.
Ponadto w przypadku bezrobotnych do 30. roku życia oraz 50+ pracodawca może uzyskać 12-miesięczne zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Sporo z tych rozwiązań to albo nowości (m.in. granty na telepracę, bony zatrudnieniowe, pożyczki) wprowadzone w ubiegłym roku, albo – najczęściej – zmienione rozwiązania w stosunku do regulacji obowiązujących przed 27 maja 2014 r.
Równie wymierne korzyści może przynieść zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Wynagrodzenia tych osób są bowiem dofinansowywane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, podobnie jak zorganizowanie dla nich stanowisk pracy. Do uzyskania dofinansowania niezbędne jest spełnianie przez pracodawcę wymaganych warunków, m.in. zatrudnianie odpowiedniej liczby osób niepełnosprawnych oraz wypłacanie i przekazywanie wynagrodzenia niepełnosprawnym pracownikom. Konieczne jest także składanie odpowiednich formularzy.