Albo - albo

Autor: Søren Kierkegaard

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

Oszczędzasz: 45%

Książka Albo-albo ukazała się w 1843 roku pod pseudonimem Victor Eremita i stała się w historii literatury najbardziej znanym i najczęściej czytanym utworem Kierkegaarda.

Już wówczas wzbudziła w Danii olbrzymie zainteresowanie, a jeden z jej rozdziałów – Dziennik uwodziciela – wywoływał wręcz oburzenie i zgorszenie, co także znacząco wpłynęło na popularność książki. To obszerne dzieło składa się z dwóch części, stanowiących pewnego rodzaju dialog pomiędzy dwiema fikcyjnymi postaciami, które reprezentują odmienne postawy życiowe, determinujące życie człowieka. Część pierwsza ma charakter estetyczny, jej autor – esteta – owładnięty jest poszukiwaniem sensu życia w zaspokajaniu potrzeb zmysłowych, ustawicznie szuka nowych doznań, unika nudy, wpada jednak przez to w melancholię. Część druga to natomiast listy etyka, skierowane do estety, wskazujące na zgubność jego postępowania. Etyk mówi o „wybraniu samego siebie”, wychwala małżeństwo, przy czym ustawicznie odnosi się do Boga i do religijności. Konfrontacja tych dwóch sposobów patrzenia na świat znana jest wszystkim pokoleniom. Swoją aktualność Albo-albo zawdzięcza jednak nie tylko tematowi, lecz także sposobowi, w jaki książka została napisana – nie narzucanie poglądów autora, lecz raczej mistrzowsko skłaniana czytelnika do zastanawiania się nad sensem własnego życia.


Podstawą tłumaczenia jest rocznicowa edycja krytyczna dzieł filozofa i pisarza  przygotowana przez najwybitniejszych duńskich edytorów i specjalistów z Centrum Badań nad Twórczością Sørena Kierkegaarda w Kopenhadze. Z tejże edycji pochodzą również komentarze, objaśniające liczne cytaty i aluzje pisarza i ich konteksty, dostarczające informacji o charakterze historycznym, językowym czy biograficznym.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.35 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 35,20

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 31,68 zł
(dla stałych klientów)
35,20 zł ebookpoint.pl
mobi epub
44,80 zł ibuk.pl
mobi epub
53,54 zł gandalf.com.pl
mobi epub
54,39 zł empik.pl
mobi epub
57,60 zł ravelo.pl
mobi epub
57,60 zł swiatebookow.pl
mobi epub
  38,40 zł
w programie Nexto Premium
60,80 zł nexto.pl
mobi epub
54,00 zł
(z kodem prom.)
64,00 zł woblink.pl
mobi epub
64,00 zł legimi.com
mobi epub
64,00 zł virtualo.pl
mobi
57,60 zł zinamon.pl
epub
57,60 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Albo - albo"