Albo - albo

Autor: Søren Kierkegaard

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

Oszczędzasz: 22%

Książka Albo-albo ukazała się w 1843 roku pod pseudonimem Victor Eremita i stała się w historii literatury najbardziej znanym i najczęściej czytanym utworem Kierkegaarda.

Już wówczas wzbudziła w Danii olbrzymie zainteresowanie, a jeden z jej rozdziałów – Dziennik uwodziciela – wywoływał wręcz oburzenie i zgorszenie, co także znacząco wpłynęło na popularność książki. To obszerne dzieło składa się z dwóch części, stanowiących pewnego rodzaju dialog pomiędzy dwiema fikcyjnymi postaciami, które reprezentują odmienne postawy życiowe, determinujące życie człowieka. Część pierwsza ma charakter estetyczny, jej autor – esteta – owładnięty jest poszukiwaniem sensu życia w zaspokajaniu potrzeb zmysłowych, ustawicznie szuka nowych doznań, unika nudy, wpada jednak przez to w melancholię. Część druga to natomiast listy etyka, skierowane do estety, wskazujące na zgubność jego postępowania. Etyk mówi o „wybraniu samego siebie”, wychwala małżeństwo, przy czym ustawicznie odnosi się do Boga i do religijności. Konfrontacja tych dwóch sposobów patrzenia na świat znana jest wszystkim pokoleniom. Swoją aktualność Albo-albo zawdzięcza jednak nie tylko tematowi, lecz także sposobowi, w jaki książka została napisana – nie narzucanie poglądów autora, lecz raczej mistrzowsko skłaniana czytelnika do zastanawiania się nad sensem własnego życia.


Podstawą tłumaczenia jest rocznicowa edycja krytyczna dzieł filozofa i pisarza  przygotowana przez najwybitniejszych duńskich edytorów i specjalistów z Centrum Badań nad Twórczością Sørena Kierkegaarda w Kopenhadze. Z tejże edycji pochodzą również komentarze, objaśniające liczne cytaty i aluzje pisarza i ich konteksty, dostarczające informacji o charakterze historycznym, językowym czy biograficznym.

Najlepsza cena: Rawelo
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.35 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 49,92

DRM? Formaty Cena Księgarnia
bez DRM mobi epub
49,92 zł ravelo.pl
bez DRM mobi epub
od 46,08 zł
(dla stałych klientów)
51,20 zł ebookpoint.pl
bez DRM mobi epub
53,54 zł gandalf.com.pl
bez DRM mobi epub
  38,40 zł
w programie Nexto Premium
60,80 zł nexto.pl
bez DRM mobi epub
60,80 zł ibuk.pl
bez DRM mobi epub
54,00 zł
(z kodem prom.)
64,00 zł woblink.pl
bez DRM mobi epub
64,00 zł legimi.com
bez DRM mobi epub
64,00 zł publio.pl
bez DRM mobi epub
64,00 zł empik.pl
bez DRM mobi epub
64,00 zł swiatebookow.pl
bez DRM mobi epub
64,00 zł virtualo.pl
bez DRM mobi
57,60 zł zinamon.pl
bez DRM epub
57,60 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Albo - albo"