Ze wstępu:

"W Państwa rękach znajduje się V tom serii Biblioteka Studenckich Poradni Prawnych Wydawnictwa C.H. Beck. O ile pierwsze cztery tomy poświęcone są w całości jednej dziedzinie prawa, reprezentującej standardowe sekcje Poradni Prawnych (prawa cywilnego, karnego, pracy i administracyjnego), o tyle tom "Varia" stanowi kompilację tekstów napisanych przez studentów i pracowników naukowych bardzo różnorodnych sekcji Studenckich Poradni Prawnych w całej Polsce.

W tomie tym udało się zebrać opisy spraw oraz artykuły jednoznacznie wskazujące na bardzo szerokie spektrum działalności Poradni Prawnych oraz na zróżnicowane metody pracy wykorzystywane w tych mniej standardowych sekcjach. Świadczy to o wszechstronności udzielanych porad prawnych i utwierdza w przekonaniu, że tak studenci jak i opiekunowie działający w Poradniach Prawnych stają przed praktycznymi problemami często wymagającymi konsultacji i pogłębienia wiedzy z bardzo wąskich dziedzin prawa. Cieszy także fakt, że nawet w tych specyfi cznych sprawach członkowie Poradni Prawnych są w stanie udzielić pełnej, merytorycznej pomocy osobom najbardziej jej potrzebującym, które w żaden inny sposób nie byłyby w stanie dochodzić swoich praw, szczególnie w sytuacjach wymagających wyjścia poza polskie przepisy.

Rozdział I, wspólny dla wszystkich tomów prezentowanej serii, poświęcony jest metodologii klinicznego nauczania prawa. Autorzy to doświadczeni nauczyciele akademiccy i opiekunowie Studenckich Poradni Prawnych w Krakowie i Warszawie. Tekst prezentuje sposób kształcenia i doskonalenie podstawowych umiejętności prawniczych (m.in. rozwiązywanie problemów, ustalanie stanu faktycznego i prawnego) oraz wartości prawniczych (takich jak wymóg kompetentnej reprezentacji) oraz możliwości, jakie w tym zakresie daje działalność w Poradni Prawnej.

Rozdział II otwiera charakterystyka metodologii prowadzenia zajęć i pracy ze studentami w sekcji zajmującej się mediacją. Podkreślić należy, iż jest to najnowsza forma działalności Poradni Prawnych, której schemat przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych a wobec dynamicznego rozwoju instytucji mediacji w naszym prawie, stanowi znakomite pole do wykorzystania w pracy klinicznej. Kolejny tekst przedstawia działalność nie tyle specyfi cznej sekcji, co specyfi cznej Poradni Prawnej zajmującej się sprawami z zakresu prawa medycznego. Stanowi ona interesujące połączenie dyscyplin i współpracy studentów Wydziału Prawa i Collegium Medicum.

Rozdział III zawiera sześć przykładów problemów prawnych, z którymi zmierzyli się studenci i opiekunowie Studenckich Poradni Prawnych w praktyce. Znajduje się tu sprawa dotycząca odpowiedzialności radcy prawnego w kontekście skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz dwie sprawy odnoszące się do statusu uchodźcy nadesłane z sekcji praw człowieka. Dodatkowo rozdział ten zawiera przykład problemu z zakresu prawa podatkowego, międzynarodowego prawa prywatnego oraz prawa cywilnego.

Artykuły stanowiące zawartość Rozdziału IV również wskazują na różnorodność problematyki prawnej, z którą mierzą się studenci i opiekunowie polskich Poradni Prawnych. Znajduje się tu analiza prawa do sądu w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które to prawo coraz częściej staje się przedmiotem działalności sekcji praw człowieka. W kolejnym tekście opisane są zasady ochrony obywateli i osób zamieszkujących w Unii Europejskiej. Warto o tych zasadach pamiętać, ponieważ dotyczą wszystkich mieszkańców UE, także klientów Poradni. Poradnie działające na terytorium przygranicznym mają do czynienia z bardzo specyfi cznymi sprawami, w tym ze sprawami związanymi z nielegalnym wprowadzaniem na terytorium innego państwa poszczególnych produktów. Zagadnienie to stanowi podstawę kolejnego opracowania analizującego przebieg postępowania egzekucyjnego w administracji, wszczętego na wniosek Państwa Członkowskiego Unii Europejskiej. Studenci i opiekunowie Poradni stają niejednokrotnie przed wyzwaniem związanym z interpretacją znowelizowanych przepisów prawnych. Przykładem jest kolejny artykuł, w którym małżeńska spółka cywilna scharakteryzowana została w świetle znowelizowanych przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Rozdział IV zamyka tekst dotyczący zagadnienia niezmiernie ważnego w kontekście działalności każdej Studenckiej Poradni Prawnej w Polsce, czyli prawa autorskiego, z którym autorzy opinii prawnych oraz administratorzy klinik stykają się w swojej codziennej pracy.

Oddając tom "Varia" w Państwa ręce, liczę na jego praktyczne wykorzystanie w pracy Studenckich Poradni Prawnych."

dr Izabela Kraśnicka





Seria "Biblioteka Studenckich Poradni Prawnych" składa się z 5 tomów, a każdy tom podzielony jest na 4 zasadnicze części.
  • Pierwsza część, wspólna dla całej serii, przedstawia zasady funkcjonowania studenckich poradni, metody nauczania stosowane w poradniach oraz umiejętności jakie powinny posiąść studenci zajmujący się poradnictwem.
  • W drugiej części opisana jest metodologia prowadzenia zajęć w konkretnej sekcji poradni prawnej. W tej części znajdują się praktyczne wskazówki dotyczące sposobu pracy ze studentami w kontekście specyfikacji danej dziedziny prawa.
  • Część trzecia zawiera opisy najciekawszych spraw, z którymi zmierzyli się studenci w ramach działalności poradniczej. Zaprezentowany stan faktyczny poprzedza ocenę prawną danej sytuacji oraz charakterystykę działań podjętych przez poradnię w celu rozwiązania problemu i udzielenia klientowi porady prawnej.
  • Czwarta część to zbiór artykułów dotyczących wybranych zagadnień prawnych, które stały się przedmiotem zainteresowania pracowników naukowych oraz studentów w poszczególnych sekcjach poradni prawnej.
W skład serii wchodzą następujące tomy:
  1. Prawo cywilne.
  2. Prawo karne.
  3. Prawo pracy.
  4. Prawo administracyjne
  5. Varia.
Do lektury Biblioteki Studenckich Poradni Prawnych zachęcamy przede wszystkim studentów i pracowników naukowych zainteresowanych zasadami funkcjonowania studenckich poradni prawnych w Polsce, ale także prawników praktyków.