Ćwiczenia Becka "Prawo spółek handlowych. Tablice. Schematy" składa się z tablic i schematów przedstawiających regulację kodeksową dotyczącą spółek.

Znaczna część książki jest graficznym opracowaniem Kodeksu spółek handlowych i przedstawia:

  • przepisy ogólne dotyczące spółek,
  • spółki osobowe,
  • spółki kapitałowe,
  • łączenie, podział i przekształcenia spółek,
  • przepisy karne i przejściowe.

Ponadto książka uwzględnia zagadnienia dotyczące m.in.:

  • europejskiego prawa spółek (źródła, europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych, spółka europejska, spółdzielnia europejska),
  • spółki cywilnej i spółki cichej,
  • przedsiębiorcy,
  • firmy i prokury.

 


Wprowadzenie

Książka ta pod każdym względem jest wyjątkowa. Jest to pierwsze, jak dotąd, tak kompleksowe przedstawienie zagadnień z prawa spółek i innych wybranych instytucji prawa handlowego, sięgające także do innych działów prawa.

W opracowaniu przedstawione jest całe prawo spółek, tzn. łącznie z przepisami karnymi i przejściowymi KSH oraz europejskim prawem spółek - zagadnienia ogólne europejskiego prawa spółek, europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych, spółka europejska, spółdzielnia europejska; ponadto znajduje się tu ciekawa prezentacja istoty spółki cichej; oprócz tego zarysowano takie kwestie jak: problematyka "złotej akcji"; spółki hybrydalne i atypowe; wolny zawód; szereg innych kwestii doktrynalnych.

Książka opiera się nie tylko na KSH i KC, ale również w dużej mierze na komentarzach, podręcznikach, uwzględnia również wybrane orzecznictwo (co zostało zaznaczone przy konkretnych podziałach przedstawionych instytucji). Toteż jej rolą jest nie tylko przypomnienie, ale i poznanie instytucji nie przez wszystkich studentów - bo oni w zamierzeniu mają być najszerszą grupą odbiorców - znanych, książka ta jest więc nie tylko pomocą dydaktyczną ale i podręcznikiem.

Przedstawione w wykresach i tabelach opracowanie z zakresu prawa spółek stanowi swoiste kompendium wiedzy na ten temat, a jednocześnie omawia podstawowe instytucje prawa handlowego w zarysie (przedsiębiorca, zasady rejestracji przedsiębiorców, firma i prokura.).

Celem książki jest przypomnienie podstawowych instytucji oraz przyswojenie wiedzy, przydatnej szczególnie studentom, w tym zamierzającym zdawać na aplikacje (jest to podręcznik, który także pełni funkcję pomocy dydaktycznej zwłaszcza w szybkim przygotowaniu się do egzaminu z tego obszaru prawa) może zatem dobrze służyć im pomocą w jego przyswojeniu.

Książka oparta jest na aktualnym stanie prawnym; przedstawia poza regulacją KSH szeroki zakres zagadnień, w tym "najświeższe" instytucje europejskiego prawa spółek.

Opracowanie jest publikacją "przyjazną" dla zainteresowanych, zachęca, pomaga, przygotowuje, a także pobudza do refleksji: informuje o stanie prawnym i doktrynalnych ustaleniach, powołuje orzecznictwo sądowe jakie do tej pory się ukazało w związku ze stosowaniem prawa spółek handlowych.

Prof. dr hab. Jerzy Jacyszyn