Publikacja ukazuje dramatyczne zmagania Kościoła z systemem komunistycznym w latach 1945-1956 na terenie archidiecezji krakowskiej. Z jednej strony pełna heroizmu postawa kard. A.S. Sapiehy i jego następców wobec "nowej władzy", z drugiej próby rozbijania Kościoła od wewnątrz przez partię i organa bezpieczeństwa. Książka ukazuje kulisy procesu Kurii krakowskiej oraz podejmowane przez władze próby przejęcia steru rządów archidiecezją. W wymiarach rzeczywistości parafialnej, męczeństwu duchowieństwa niosącego posługę duszpasterską towarzyszyło równocześnie autentyczne wsparcie wiernych.
Z tej atmosfery walki o "rząd dusz" wyłania się postać młodego duszpasterza studentów - ks. Karola Wojtyły. To wszystko sprawia, że lektura porusza i nie pozwala zapomnieć o cenie, jaką przyszło zapłacić Kościołowi za wierność swej misji.

Opracowanie jest jedną z pierwszych prac szczegółowo omawiających represje komunistyczne oraz wysiłki lokalnego Kościoła starającego się wypełnić misję nauczania i zapewnienia wiernym posługi sakramentalnej w powojennej rzeczywistości.
(z recenzji ks. prof. dr hab. Jana Szczepaniaka, dziekana Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie)