Tematyka pracy obejmuje różne aspekty funkcjonowania informacji, eksploracji danych, marketingu bibliotecznego, aktywizacji czytelniczej i bibliotekarstwa historycznego. Dominują zagadnienia współczesne, w szczególności poszukiwanie nowych pól badawczych w bibliologii.
Autorzy poświęcili swoje teksty m.in: idei współczesnych kół naukowych, rozważaniom na temat miejsca, roli i funkcji naukowych organizacji studenckich w życiu uczelni, eksploracji danych, specyfiki funkcjonowania żydowskiej Biblioteki Medem w Paryżu, skandynawskiemu marketingowi bibliotecznemu, a także zawartości polskich bibliotek cyfrowych ze szczególnym uwzględnieniem powieści historycznych.
W publikacji znajdują się także artykuły, w których analizuje się z różnych punktów widzenia funkcjonowanie bibliotek jako instytucji wiedzy, kultury i rozrywki, rozważa się, w jaki sposób udział w pracach badawczych kół naukowych przekłada się na późniejszy start zawodowy ich uczestników. Inne dotyczą badań wybranych serwisów internetowych pod kątem stosowanych przez ich twórców rozwiązań technologicznych, zabiegów marketingowych i promocyjnych. Dotyczą też zagadnień aktywizacji ludzi starszych, wyników badań na temat czytelnictwa, potrzeb i oczekiwań najmłodszych użytkowników bibliotek oraz nowoczesnego budownictwo bibliotecznego.
Książka stanowi wkład, który z pewnością przełoży się w przyszłości na wysoką jakość działania instytucji bibliotecznych w całym kraju.