Bohaterów dwunastu historii łączy to, że dzieciństwo lub młodość spędzili w międzywojennej Polsce, przeżyli Zagładę i w Polsce powojennej zostali. Wiele ich też dzieli. Pochodzą z różnych żydowskich rodzin, zamożnych lub ubogich, tradycyjnych lub zasymilowanych, religijnych, syjonistycznych, bundowskich. Różne są ich doświadczenia i przekonania. Opowiadają po kilkudziesięciu latach o swoim dzieciństwie, o rodzicach i dziadkach, o życiu codziennym i świętach, o szkole, kolegach i nauczycielach. Mówią o czasie Zagłady i często trudnym życiu w PRL. Dzięki książce Anki Grupińskiej ten miniony świat na chwilę znów ożywa w ich opowieściach, ciepłych, wzruszających, a czasem tragicznych.

Miejsca, wyjazdy, ucieczki, powroty, święta, smaki, wymieszanie, zderzenie, Żydzi, Polacy, Ukraińcy, Niemcy, Rosjanie wrzuceni w rwący nurt rzeki historii.

Dwanaście opowieści żydowskich. Każda to gorączkowy bieg pamięci tych, co przeżyli, bieg przez wiek XX. Historie prywatne, bolące, odarte ze skóry estetyzacji.

Zdążyła je spisać Anka Grupińska. Powstała książka prawdziwa.