Z rozliczaniem pracy nadliczbowej swoich pracowników boryka się prawie każdy pracodawca.

I pół biedy, jeśli pracownik po prostu został kilka razy po swoich normalnych godzinach pracy. Schody zaczynają się, gdy pracownik świadczył pracę w tzw. wolną sobotę, niedzielę lub święto, które miały być dla niego wolne, lub w dniu wolnym oddanym za pracę w sobotę, niedzielę albo święto. Kiedy powstają nadgodziny i do tego jeszcze – jakie? Dobowe czy średniotygodniowe?

Jak je rozliczyć? Kiedy można oddać czas wolny, a kiedy trzeba oddać cały dzień wolny i czym to się różni? Czy pracę nadliczbową można rekompensować jednocześnie czasem wolnym i dodatkiem? Jak rozliczać pracę nadliczbową i ponadwymiarową niepełnoetatowców?

No i w końcu – którą metodę przyjąć, obliczając przekroczenie średniotygodniowe? Tę prezentowaną przez Ministerstwo Pracy i stosowaną przez sądy pracy, czy może bezpieczniej będzie przyjąć metodę PIP, którą kierują się inspektorzy pracy podczas kontroli? Biorąc pod uwagę fakt, że na kontrole przychodzi do Państwa inspekcja pracy, a nie ministerstwo, zapewne większość wskaże metodę PIP. Jednak metoda ministerstwa jest dla pracodawcy korzystniejsza...

Te oraz wiele innych wątpliwości związanych z rozliczaniem godzin nadliczbowych staramy się rozwiać w tej publikacji. Mam nadzieję, że lektura tego vademecum będzie dla Państwa ciekawa i pożyteczna oraz że uzyskają Państwo odpowiedzi na trapiące pytania.

Dlaczego tak ważne jest usystematyzowanie wiedzy z zakresu rozliczania godzin nadliczbowych?

Praca nadliczbowa jest pracą ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy. Jako taka nie może być czymś powszechnym. Możesz ją polecić jedynie w określonych przypadkach. W tym vademecum rozliczania godzin nadliczbowych omawiamy ten temat całościowo i dokładnie. Zagadnienie rozliczania godzin nadliczbowych omówiliśmy w 5 kolejnych działach tematycznych:

  1. Występowanie nadgodzin
  2. Rekompensata pracy w nadgodzinach
  3. Praca w dniu wolnym
  4. Praca w święto
  5. Nadgodziny niepełnoetatowca

Jeśli chcesz mieć pewność, że wiesz wszystko na temat rozliczania godzin nadliczbowych, to vademecum „Rozliczanie godzin nadliczbowych” jest dla Ciebie.

Doradzają Ci najlepsi specjaliści

Możesz w pełni ufać wskazówkom zawartym w tej publikacji i stosować je bez obaw. Zostały one przygotowane przez specjalistów z dziedziny prawa pracy. Konsultantem merytorycznym raportu jest pani Anna Tomczyk – Zastępca Głównego Inspektora Pracy. To opracowanie tematyczne zostało przygotowane z zachowaniem najwyższej staranności i wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia.

Jeśli jeszcze masz jakieś wątpliwości, oto kilka przykładów pytań na jakie znajdziesz odpowiedź w tej publikacji:

  • Kiedy występuję praca w nadgodzinach?
  • Jak rozliczyć rozpoczęcie pracy przed zakończeniem doby pracowniczej?
  • Czy naruszenie doby pracowniczej zawsze prowadzi do nadgodzin?
  • Kiedy następuje przekroczenie normy średniotygodniowej?
  • Czy za czas wolny udzielony na wniosek pracownika wypłacasz dodatkowo wynagrodzenie?
  • Czy udzielenie czasu wolnego zwalnia Cię od wypłaty dodatku za nadgodziny?
  • Czy czas wolny i dzień wolny oznaczają to samo?
  • Jak prawidłowo zrekompensować pracę w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy?
  • Czy nieudzielanie dnia wolnego to wykroczenie?
  • Ile czasu wolnego należy oddać za godzinę pracy w święto?
  • Jaką wysokość dodatku zapłacić za nadgodziny w harmonogramową niedzielę?
  • Jak określić limit godzin ponadwymiarowych w umowie o pracę z niepełnoetatowcem?
  • Jak płacić za godziny ponadwymiarowe niepełnoetatowca?

Nie zwlekaj z decyzją!

Jeszcze dziś zamów vademecum „Rozliczanie godzin nadliczbowych”. Zdobędziesz praktyczne wskazówki oraz przykłady z życia wzięte obrazujące ich zastosowanie.