Dla uczczenia pamięci fascynującego kolejne pokolenia czytelników słynnego Autora SF superNOWA – wraz z Jego żoną i córką – ogłosiła konkurs na dokończenie „DRUGIEGO SPOJRZENIA...” Wygrał go debiutujący w fantastyce młody literaturoznawca, wykładowca akademicki i autor monografii o twórczości Leopolda Tyrmanda – Marcin Kowalczyk.
Na Ksi opanowanej przez politycznych fanatyków rodem jakby z francuskich uniwersytetów, państwa Czerwonych Khmerów czy z sowieckiej Rosji dochodzi do rewolucji. Przypatrują się jej i próbują nią sterować czterej Ziemianie, których komandor Sloth pozostawił podczas swej pierwszej misji na Ksi, by pomagali zniewolonym i poddawanym szaleńczym eksperymentom kolonistom. Pomoc ma jednak swoje ograniczenia – Ziemianie mogą grać w „żywe szachy”, aranżować rozmaite wydarzenia, wyprzedzać ruchy samozwańczych władców planety, lecz nikt z osadników nie może ucierpieć. Czy taka pomoc może przynieść zamierzone efekty?
Pytanie o sens ingerencji w zniewolone i apatyczne umysły, jakie przed laty postawił Zajdel, jest nadal aktualne. Dziś mierzy się z nim laureat konkursu – Marcin Kowalczyk. A superNOWA ma zaszczyt przedstawić efekt jego inspiracji twórczością Janusza A. Zajdla.