Mając nadzieję na kontynuowanie dyskusji z książki „Odwaga bycia nielubianym”, młodzieniec odwiedza filozofa, aby porozmawiać o tym, co wpływa na poczucie szczęścia: wrażenie użyteczności, szacunek, zaufanie do innych i do siebie, nastawienie do pracy, karanie i chwalenie. Bycie odpowiedzialnym za własne szczęście tu i teraz wymaga czasem trudnych decyzji.

FILOZOF: Każdy może być szczęśliwy teraz, od zaraz. (…) Ale szczęście, o którym mówimy, nie jest czymś, co tkwi w jednym miejscu, byś mógł się nim nacieszyć. Musisz kontynuować tę wędrówkę ścieżką, na którą wszedłeś. Koniecznie trzeba na to zwrócić uwagę. Zdążyłeś już postawić pierwszy krok, wcale nie taki mały, ale po drodze zwątpiłeś. I nie tylko się zatrzymałeś, a nawet próbujesz zawrócić. Czy wiesz, dlaczego tak się dzieje?
MŁODZIENIEC: Chcesz powiedzieć, że jestem mało cierpliwy, tak?
FILOZOF: Nie. Ty po prostu nie dokonujesz w życiu najważniejszych wyborów. Kropka.

Filozof i Młodzieniec w kolejnej odsłonie mówią rzeczy, z którymi przy pierwszym zetknięciu trudno się zgodzić. Ale które kiełkują w nas powoli… Czy przyniosą owoce? To zależy tylko od nas. W końcu nie na darmo autorzy tyle miejsca poświęcają metodom wychowawczym. Chodzi im o to, byśmy wychowali samych siebie – do szczęścia. Szczęścia, które – jak mówią – jest dostępne tu i teraz. Szczęścia, które sprawia, że potrafimy się zaprzyjaźnić z każdym. I każdego pokochać. Każdego, a więc również siebie.

„«Odwaga bycia szczęśliwym» to mądra i skłaniająca do pracy nad sobą książka. Polecam!” – Joanna Olekszyk, redaktor naczelna magazynu „SENS”

„Krok po kroku, strona po stronie – rozpocznij wędrówkę ku prawdzie i miłości. «Odwaga bycia szczęśliwym» stanie się twoim drogowskazem. Polecam tę lekturę wszystkim, którzy nie boją się trudnych pytań” – Maria Rotkiel, psycholog, terapeutka rodzinna, terapeutka par, trenerka motywacyjna

„Choć jest to opowieść o dążeniu do prostoty, nie ma w niej prostych odpowiedzi. Jeśli jednak podejdziesz do niej z otwartością i ciekawością dziecka, które zaczyna odkrywać świat, czeka cię fascynująca podróż, która da ci wiedzę o naturze ludzkiej i pokaże siłę budowania wspólnoty oraz twoje miejsce w tej wspólnocie – bez przemocy, za to w poszanowaniu innych. Ta książka uczy, jak być uważnym i odważnym. A przede wszystkim, jak stać się dla siebie samego zarówno nauczycielem, jak i uczniem” – Dagny Kurdwanowska, dziennikarka, współautorka książki „A może nie ma się czego bać?”, redaktor naczelna portalu sukces pisany szminka