Jak spełniać się w swojej pasji i jednocześnie pomagać innym ludziom?

Tak! Możesz spełniać się w swojej pasji i uczyć innych, mając z tego wielką satysfakcję, a nawet pieniądze. Czytaj uważnie dalej, jeśli chcesz rozwijać swoją pasję i interesuje Cię pomaganie ludziom

Jeśli posiadasz wiedzę, której nie mają inni. Jeśli jesteś przekonany, że wiedza, którą posiadasz, pomogłaby innym ludziom w szybszym rozwoju, jeśli osiągnąłeś w życiu znaczący sukces, którym chciałbyś się podzielić – to mam dla Ciebie ważną wiadomość. Możesz to zrobić!

Nie musisz być wybitnym ekspertem, który skończył dwa fakultety. Najważniejsze jest to, czy wiedza, którą przekazujesz, jest przydatna dla innych, czy masz pasję i czy rzeczywiście pomagasz ludziom w ich rozwoju osobistym.

Jedyne, co powinieneś zrobić, to stać się coachem.

Czym dokładnie jest coaching i dlaczego jest on misją?

Coaching jest współpracą między trenerem a osobą, której pomaga. Niezależnie od tego, czy jest to menadżer, kierownik, czy zwykły człowiek – coach ma pomagać mu realizować własne cele (nawet te najśmielsze). Jeśli ktoś czuje, że jego życie (zawodowe i osobiste) nie idzie w takim kierunku, jak powinno, to coach jest od tego, żeby mu pomóc.

Celem coachingu jest usunięcie przeszkód i barier, które powstrzymują osobę, którą prowadzisz, przed spełnieniem swoich marzeń i życiowych celów. Pomagasz zrozumieć, co ogranicza jej rozwój i jak pokonywać przeszkody, które pojawiają się w drodze do sukcesu. Każdy ma duży potencjał, tylko nie każdy potrafi go wydobyć z siebie – i właśnie na tym polega Twoja rola jak coacha.

O autorce:

Od wielu lat zajmuje się coachingiem i pomaganiem innym ludziom w osiąganiu nowych stopni rozwoju osobistego. Posiada certyfikat trenera (Ceritificate of Personal Coaching), który zdobyła w Academy of Coaching (Londyn). Pracuje również jako coach indywidualny w Studiu Treningu Umiejętności Menedżerskich (www.studium.prospera.pl). Na co dzień pracuje także z klientami indywidualnymi w swoim prywatnym gabinecie. Jak dotąd przeprowadziła już setki spotkań, indywidualnych sesji i treningów z ludźmi, którym pomagała.

Wanda Szulc - psycholog, psychoterapeuta

Kto może stać się coachem? Przykłady z prawdziwego życia...

Sebastian Schabowski i Witold Wójtowicz są coachami, którzy pomagają innym ludziom wznieść się na nowy poziom rozwoju osobistego. Żaden z nich nie skończył specjalistycznych kursów dotyczących pomagania innym, jednak wiedza, którą posiadają, i pasja, z jaką ją przekazują, sprawiają, że ludzie zaczynają rozumieć to, czego do tej poru nie rozumieli. Obaj trenerzy, dzięki swojej wiedzy na temat rozwoju osobistego i osiągania sukcesu oraz chęci pomagania innym, rozpoczęli cykl własnych szkoleń, których rezultaty możesz zobaczyć m.in. na www.Osiagacz.tv czy jednym z ich stacjonarnych szkoleń (ostatnie odbyło się 6 września 2008 roku).

Również Kamil Cebulski i Łukasz Milewski są coachami, 24-latek z małej miejscowości i specjalista od mowy ciała. Także oni nie skończyli żadnej specjalistycznej szkoły, jednak mimo to ich wiedza płynąca z doświadczenia pozwala im pomagać innym.

Jak widzisz, aby zostać coachem i robić to dobrze, wcale nie jest potrzebne wykształcenie wyższe albo skończenie dziesiątek szkoleń. Najważniejsza jest to, abyś miał praktyczną wiedzę, która rzeczywiście potrafi pomóc innym ludziom, oraz żebyś chciał im pomagać i zmieniać ich życie. Coaching to nie sama praca, ale raczej misja życia.

Dla kogo jest ta książka?

Nie oszukujmy się – ta publikacja nie jest dla wszystkich i nie każdy może zostać coachem. Treść zawarta w tym poradniku jest przede wszystkim skierowana do osób, które mają wiedzę i które chcą dzielić się nią z innymi. Nie chodzi tutaj tylko o specjalistyczną wiedzę (np. o fizyce kwantowej), ale też o wiedzę zaczerpniętą z własnych doświadczeń. Ta książka jest przeznaczona dla osób, które chcą pomagać innym ludziom we wzroście i rozwoju osobistym.

Zadaniem trenera nie jest mówienie: Naucz się tego, zrób to, pamiętaj o tym. Nie o to tutaj chodzi. Trener/coach ma być raczej przewodnikiem, który pokaże Ci drogę i przez jakiś czas będzie z Toba nią szedł, aby upewnić się, że idziesz w dobrym kierunku. Nie chodzi tutaj o to, aby być tylko nauczycielem, który wykrzykuje komendy i daje prace domowe. Coaching to dużo więcej. Jeśli odpowiada Ci takie podejście do nauki, to prawdopodobnie możesz być coachem i spróbować swoich sił w coachingu.

Od autorki:

„Książka przeznaczona jest dla wszystkich osób zainteresowanych swoim rozwojem zawodowym w roli coacha, które chciałyby uzyskać informację na temat tego, czym jest, a czym nie jest coaching, w jakim stopniu coach może pomóc swojemu klientowi, dlaczego coaching działa i wreszcie praktyczne wskazówki, jak promować swoje usługi i budować prywatną praktykę coacha. Czytelnik znajdzie w niej również użyteczne informacje na temat metod i technik stosowanych w coachingu.

W dużej mierze informacje zawarte w ebooku są często odpowiedzią na pytania uczestników szkoleń, które prowadzę na temat coachingu..

Zachęcam do przeczytania tego ebooka również wszystkie te osoby, które potrafią motywować innych do realizowania swoich planów i spełniania marzeń”.

Oto czego jeszcze się dowiesz

  • Czym jest coaching i w jaki sposób będziesz mógł realizować swoją pasję, będąc coachem? Bycie coachem to bardziej pasja i spełnianie się niż praca.
  • Na czym polega i jakie zadanie ma coaching w biznesie, życiu osobistym? Sprawy zawodowe różnią się od życia prywatnego, a więc potrzebują innego coachingu.
  • Jakie standardy zawodowe coacha i jakie warunki powinna spełniać osoba, która chce zostać coachem? Niestety, ale nie każdy może się odnaleźć w roli coacha.
  • Czy musisz być ekspertem, by pomagać innym, i czy potrzebujesz do tego skończenia specjalistycznych uczelni?
  • Jak być dobrym, rozumiejącym innych ludzi coachem? Jak pomagać i sprawiać, że ludzie rzeczywiście zaczną się rozwijać dzięki Twojej pomocy?
  • Jak działa i jak pracuje coach i na czym dokładnie polega jego rola? Jak wygląda od podstaw praca osobistego trenera i pomaganie innym ludziom? Dowiedz się o tym, a sam będziesz wiedział, co i jak robić.
  • Jak skutecznie uczyć innych i sprawić, aby to, czego się nauczyli, spowodowało zmianę w ich życiu? Samo uczenie to jeszcze za mało, trzeba wiedzieć, jak przekazywać wiedzę, żeby dotarła ona do innych.
  • Jak zrozumieć i rozpoznać charakter osoby, której pomagamy, i co zrobić, aby konkretniej i na głębszym stopniu dotrzeć do niej? Nie zawsze łatwo jest zrozumieć problem drugiej osoby, dlatego potrzebna jest wiedza, jak słuchać i obserwować.
  • Jakich najważniejszych umiejętności potrzebuje coach i jakie cechy charakteru powinien mieć?
  • Czym różni się coaching w biznesie od coachingu w życiu osobistym?
  • Czym różni się coaching od pomocy psychologa, doradcy zawodowego lub nauczyciela?
  • Jaka jest rola coacha i czym różni się od roli nauczyciela czy terapeuty? Bycie coachem to nie to samo, co bycie nauczycielem albo terapeutą.
  • Jak zaplanować i przeprowa