„Proponując temat (...) książki: «Ciąża czy stan błogosławiony?», nie przypuszczaliśmy nawet, że jego konsekwencją będzie tak szeroki oddźwięk, że wzbudzi on tyle emocji, że pokaże tak ogromny zasób wiedzy medycznej, psychologicznej, pedagogicznej.
Wielokrotnie wysuwana teza, że poczęcie dziecka wywołuje ogromne przemiany w życiu małżeńsko-rodzinnym, skłania do stwierdzenia, że w zależności od wielu kontekstów może być to «czas błogosławiony» lub że «ciąża może ciążyć» i to nie tylko kobiecie, która stała się matką, ale i mężczyźnie – ojcu poczętego dziecka. (...)
Z medycznego punktu widzenia ciąża rozpatrywana jest zazwyczaj pod kątem zmian fizycznych wywołujących dolegliwości u ciężarnej. Jej psychiką zajmuje się tylko o tyle, o ile nasila ona owe nieprzyjemne odczucia, kierując je w stronę patologii. Niemniej nie można nie zauważyć, że mężczyźnie coraz częściej przyzwala się na obecność podczas wizyt kontrolnych, wspomagając w ten sposób jego dojrzewanie do ojcostwa.
Z psychopedagogicznego punktu widzenia istotna jest kondycja psychofizyczna matki i ojca poczętego dziecka. Proces wchodzenia w nowe role, kształtowania więzi z poczętym dzieckiem. (...)
Szeroki zakres tematyczny podejmowany w ramach niniejszej publikacji ma na celu ukazanie interdyscyplinarności i doniosłości zagadnienia obejmującego swym zasięgiem nie tylko kobietę – matkę, ale i mężczyznę – ojca, oraz poczęte za ich sprawą dziecko”.

Emilia Lichtenberg-Kokoszka, Ewa Janiuk, ks. Jerzy Dzierżanowski