Praca zbiorowa poświęcona różnym aspektom jednej z najlepiej dotychczas opisanych chorób genetycznych, ale mimo to nadal postrzeganej przez pryzmat stereotypów.
Publikację tworzą artykuły dotyczące biologicznych podstaw zaburzenia, rozwoju mowy i rozwoju poznawczego dzieci chorych na zespół Downa, najczęściej stosowanych terapii oraz programów edukacyjnych i rehabilitacji z udziałem najbliższych. Najważniejszą część książki stanowią rozmowy z rodzicami i samymi chorymi dziećmi, które pomogą specjalistom nie tylko w poszukiwaniu nowych rozwiązań w takich dziedzinach jak np. edukacja czy poradnictwo zawodowe, lecz także w lepszym zrozumieniu potrzeb pacjentów.

„Wśród pozycji wydawniczych poświęconych problematyce rozwoju i jego wspomagania u dzieci z zespołem Downa proponowana książka będzie pozycją szczególną. Obejmuje bowiem nie tylko aspekty medyczne, psychologiczne oraz społeczne odnoszące się do tego zespołu zaburzeń rozwoju, ale także ujmuje je w perspektywie terapeutycznej, ukonkretnionej opisem wybranych metod postępowania. Ponadto znajdziemy w książce wypowiedzi rodziców wychowujących dzieci z zespołem Downa, wypowiedzi samych dzieci, jak też informacje pomocne w poszukiwaniu miejsc, w których znaleźć można pomoc terapeutyczną oraz społeczne wsparcie”.

Z recenzji prof. dr hab. Ireny Obuchowskiej