Stan prawny na 31.03.2009 r.

Książka poświęcona jest problematyce zmian w zakresie powszechnej ochrony trwałości umownego stosunku pracy w okresie transformacji gospodarki polskiej w gospodarkę rynkową po 1989 r., z uwzględnieniem standardów przewidzianych w prawie międzynarodowym, europejskim i wspólnotowym. Analizą objęto poszczególne elementy konstrukcji powszechnej ochrony trwałości stosunku pracy i ochrony przed zwolnieniami grupowymi. Autor podejmuje także problem stabilizacji zatrudnienia nietypowego oraz kwestię znaczenia układów zbiorowych pracy i pakietów socjalnych jako źródeł gwarancji trwałości zatrudnienia.

Koncentrując się na tezie, że ochrona trwałości stosunku pracy jest nierozerwalnie związana z funkcją ochronną prawa pracy i powinna stanowić niepodważalny aksjomat, autor przedstawia prawne i społeczne uwarunkowania przyszłego modelu ochrony trwałości oraz tendencje w zakresie jego ukształtowania, zwłaszcza te, które znalazły odzwierciedlenie w projekcie kodeksu pracy, opracowanym przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy.

Adresaci:

Opracowanie skierowane jest zarówno do teoretyków, jak i praktyków prawa pracy oraz studentów wydziałów prawa i administracji.