Przedmiotem książki jest zwięzła charakterystyka nowej w polskim porządku prawnym instytucji – postępowania grupowego – w kształcie nadanym mu obowiązującą od dnia 19 lipca 2010 r. ustawą o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. W sposób zwarty i przejrzysty przedstawiono genezę ustawy oraz jej podstawowe założenia, w tym zakres przedmiotowy postępowania grupowego, sposób kształtowania grupy oraz relację pomiędzy reprezentantem grupy a jej członkami. Omówiono dopuszczalność postępowania grupowego, podmioty postępowania grupowego, jego przebieg, wyrokowanie i zagadnienie kosztów postępowania grupowego. Prezentując poszczególne zagadnienia, autor akcentuje cele i najbardziej dyskusyjne punkty nowej regulacji prawnej. Odwołuje się przy tym często do obowiązujących już lub projektowanych unormowań zagranicznych, zestawiając z nimi rozwiązania przyjęte ostatecznie w ustawie polskiej, co stanowi dodatkowy walor publikacji.

Opracowanie adresowane jest do sędziów, adwokatów, radców prawnych oraz prawników zainteresowanych problematyką sądowego dochodzenia roszczeń. Stan prawny na 21 lutego 2011 roku.

Paweł Grzegorczyk, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, członek Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego delegowany do Izby Cywilnej, członek zespołów problemowych Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości, m.in. zespołu przygotowującego projekt ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, członek Komitetu Redakcyjnego „Polskiego Procesu Cywilnego”. Autor wielu publikacji z zakresu prawa procesowego cywilnego, w szczególności międzynarodowego i europejskiego prawa procesowego cywilnego.