Prawo małżeńskie to pierwsze na rynku księgarskim opracowanie tej istotnej tematyki. Uniwersalne zjawisko stosunków między mężczyznami a kobietami – jako instytucja prawna – sprawia, że problemy związane z małżeństwem są regulowane niemalże we wszystkich gałęziach prawa, nie tylko w prawie rodzinnym, lecz także w prawie cywilnym, w prawie prywatnym międzynarodowym, w przepisach proceduralnych na poziomie krajowym i międzynarodowym, w prawie administracyjnym i karnym.

Autor wnikliwie omawia najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące zawarcia małżeństwa oraz jego ustania (rozwód, separacja, unieważnienie), przeszkód małżeńskich, różnicy płci, transseksualizmu, konkubinatu i związków partnerskich. W książce są również przytoczone kanony Kodeksu prawa kanonicznego i podstawy prawa muzułmańskiego zawarte w Koranie. Praca zawiera też wzory aktów stanu cywilnego, zaświadczeń wydawanych przez kierownika urzędu stanu cywilnego oraz protokołów z zawarcia małżeństwa poza lokalem tego urzędu i z zawarcia małżeństwa przed konsulem RP.

Autorem opracowania jest prof. dr hab. Kazimierz Piasecki – cywilista, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, kierownik Katedry Prawa Cywilnego i Procesowego w Wyższej Szkole Menadżerskiej, redaktor naukowy i współautor pracy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz.

Praca przeznaczona jest dla sędziów, adwokatów, radców prawnych, kadry kierowniczej i pracowników urzędu stanu cywilnego. Może także zainteresować studentów wydziałów prawa.