Książka, którą oddajemy do rąk Czytelników, jest zbiorem wyjątkowym zarówno ze względu na dobór tematyki, jak i osoby autorów. W opracowaniu poruszone zostały najważniejsze problemy, przed jakimi stają współczesna nauka i praktyka prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych.
Na publikację składają się teksty należące do trzech grup tematycznych. Pierwszy zespół opracowań jest poświęcony stosunkowi pracy i jego przemianom w zmieniającej się rzeczywistości społecznej i gospodarczej. Drugi blok tematyczny, szczególnie aktualny ze względu na trwającą reformę systemu emerytalnego, obejmuje publikacje dotyczące otwartych funduszy emerytalnych jako części systemu ubezpieczeń emerytalnych. I wreszcie, trzecia grupa tematów dotyczy stanu nauki prawa pracy.
Wielką zaletą publikacji jest fakt, że udało się w jednym opracowaniu zgromadzić liczne teksty czołowych przedstawicieli nauki i praktyki prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Powyższe względy uzasadniają nadzieję i oczekiwanie, że niniejsza książka będzie  stanowić ważne wydarzenie w życiu środowiska naukowego, a także interesującą lekturę dla osób stosujących prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w praktyce.