Genialny umysł zamknięty w kalekim ciele, miłość, siła sióstr i rodzinne sekrety. W tle Katalonia w okresie dyktatury Franco i historia pewnego portretu Salvadora Dali.
Wybitny samouk Ferran Sunyer mimo nieuleczalnej choroby i niechęci frankistowskich naukowców zdobywa międzynarodową sławę jako „matematyk na wózku”. Pozostałby w cieniu, gdyby nie jego dwie kuzynki, które nieustannie mu towarzyszą. Wejrzenie w zakamarki relacji pęczniejących w tym niezwykłym trójkącie fascynuje, a poziom emocji podnosi nieobecny, choć wyraźnie wyczuwalny w pobliżu ojciec.
Książka nagrodzona najważniejszym katalońskim wyróżnieniem literackim Premi Sant Jordi.

„Podoba mi się podskórny wniosek, który warto powtarzać w nieskończoność – że za sukcesem mężczyzn często stoją nieprzeciętne kobiety. Czyta się świetnie!” – Agnieszka Litorowicz-Siegert, „Twój STYL”

„Nasze największe marzenia mogą się stać rzeczywistością” – Stephen Hawking

Ferran Sunyer Balaguer (1912–1967) – katalończyk, matematyk samouk dotknięty paraliżem czterokończynowym. W ciągu zaledwie pięciu lat zdał egzamin maturalny, magisterski i doktorski. Wykładał na Uniwersytecie Barcelońskim. Od 1963 roku współpracował z US Navy w ramach programu badawczego sygnowanego przez Office of Naval Research. Do końca życia pozostawał pod opieką swoich kuzynek.