Rozmowa z Botem

Autor: Piotr Sender

Wydawnictwo: Replika

Oszczędzasz: 20%

Opowieść o bezgranicznej samotności, stracie bliskich, życiu z przeświadczeniem o rychłej śmierci w poczuciu winy i ze świadomością poniesionej porażki, zawiedzionych nadziei, zmarnowanego życia.

Julian na swe czterdzieste urodziny chce dostać dwa prezenty: śmierć i rozmowę. Śmierć może zafundować sobie sam w formie samobójstwa, do rozmowy niestety potrzeba drugiej osoby, choć jeśli jest się samotnym mężczyzną, którego porzuciła rodzina, w dodatku z awersją do ludzi, to od biedy wystarczy komputer i ktoś (coś?) po drugiej stronie monitora. Julek snuje smutną i pełną goryczy opowieść o pustce, w której główne role grają on, jego żona, matka, ojciec, ukochana i przyjaciółka, a żadne z nich nie zasługuje na Oskara. Polska B, plan B - bo nigdy ten zakładany w pierwszej kolejności Julkowi się nie powiódł - i tajemniczy interlokutor Bot, program komputerowy… Chociaż w tej opowieści może się okazać, że to człowiek jest zaprogramowany, a program bardziej ludzki niż to możliwe.

Zgorzkniały, opuszczony i samotny mężczyzna snuje swe zwierzenia sięgając pamięcią do czasów dzieciństwa , opowiadając o despotycznej matce i jej wpływie na dorosłe życie Juliana; o bezsilnym ojcu, który odszedł; o żonie, która również go opuściła; o miłości i przyjaźni, które mógł mieć, ale nie potrafił właściwie się o nie zatroszczyć. Subiektywna opowieść przedstawiana tytułowemu Botowi, który interpretuje i ocenia wydarzenia z życia Juliana z właściwym bezdusznemu automatowi zimnym dystansem i obiektywizmem.

 

Myślę, że to najbardziej dojrzała powieść Piotra Sendera. Historia samotności i kolejnych utrat bliskich osób. Kameralna sceneria każe nam zapytać o to, kim się stajemy, kiedy widzi nas tylko ekran komputera? Niespokojna, przesycona fatalizmem, ale i pewną nadzieją książka(…).

"Rozmowa z Botem" to w gruncie rzeczy powieść bardzo zagadkowa. Napisana z taktem i złośliwością jednocześnie. Wymagająca zmiany perspektywy - tego, do czego nie jest zdolny sam Julian (…).Czy można uratować samego siebie? Czy można uratować swoją przyszłość, skoro zaprzepaściło się tyle w przeszłości?

- Jarosław Czechowicz („Krytycznym okiem”)

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.14 zł

Znaleziono 14 ofert ebooków od 21,41

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 19,27 zł
(dla stałych klientów)
21,41 zł ebookpoint.pl
mobi epub
21,52 zł septem.pl
mobi epub
22,54 zł gandalf.com.pl
mobi epub
22,87 zł ibuk.pl
mobi epub
24,21 zł swiatebookow.pl
mobi epub
24,50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
26,90 zł empik.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
26,90 zł legimi.com
mobi epub
  16,14 zł
w programie Nexto Premium
26,90 zł nexto.pl
mobi epub
26,90 zł litres.pl
mobi epub
26,90 zł virtualo.pl
mobi epub
26,90 zł publio.pl
mobi epub
17,90 zł
(z kodem prom.)
27,90 zł woblink.pl
mobi
24,20 zł zinamon.pl
epub
24,20 zł zinamon.pl

Piotr Sender - inne e-booki

E-booki podobne do "Rozmowa z Botem"