ISBN:9788377043271

Głosy Pamięci 12: Kobiety w KL Auschwitz

Autor: Irena Strzelecka

Wydawnictwo: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Oszczędzasz: 0%

Dwunasty numer Głosów Pamięci został poświęcony kobietom, więźniarkom KL Auschwitz.
Pierwszy transport kobiet przybył do KL Auschwitz 26 marca 1942 roku. Były to Niemki z KL Ravensbrück. W tym samym dniu przywieziono Żydówki z Popradu na Słowacji, a w kilka tygodni później pierwsze transporty Polek z więzień w Krakowie i Tarnowie. Kobiety stanowiły ok. 30 procent wszystkich zarejestrowanych w KL Auschwitz. Wśród nich znajdowały się 82 tysiące Żydówek z różnych krajów, 31 tysięcy Polek, 11 tysięcy Romek, a także Rosjanki, Białorusinki, Ukrainki, Francuzki, Niemki, Czeszki, Jugosłowianki.
Jak czytamy we wstępie: Z wieży w Bramie Śmierci w Birkenau widoczny jest były obóz kobiecy, zwany w nomenklaturze nazistowskiej Frauenlager. Stoją tam regularne rzędy murowanych baraków, a prostokątne betonowe obrysy znaczą miejsca po barakach drewnianych.
Najobszerniejszą część publikacji stanowi szczegółowy wybór źródeł podzielony na dziesięć rozdziałów, min. Apele, selekcja, Praca, Kary, Warunki mieszkalne i sanitarne, kwarantanna. Szczególnie ważne są wspomnienia byłych więźniarek opisujące tragiczny los kobiet w obozie, czyli ciężką, fizyczną pracę, selekcje do komór gazowych, głodowe wyżywienie, choroby, bicie i maltretowanie, złe warunki sanitarne.
Publikacja wzbogacona jest o bogaty materiał ikonograficzny oraz dokumenty administracji obozowej.

Najlepsza cena: Publio
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 1 ofert ebooków od 11.00 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
11.00 zł publio.pl

Irena Strzelecka - inne e-booki

E-booki podobne do "Głosy Pamięci 12: Kobiety w KL Auschwitz"