MÓZG:

UKŁAD ZOMBIE-SYSTEMÓW

DŻUNGLA NEURONÓW

KOGEL-MOGEL KOMÓREK

NIEPOKOJĄCE ARCYDZIEŁO

 

Czy można się wściec na samego siebie i kto wtedy złości się na kogo?

Co mają wspólnego Odyseusz i światowy kryzys finansowy?

Czemu pewne myśli są dosłownie nie do pomyślenia dla naszego mózgu?

Dlaczego odczuwamy pokusę zdradzenia każdej tajemnicy?

Jak sprawdzić, czy jest się rasistą?

Na czym polega praca sekserów?

 

Błyskotliwa i prowokująca do myślenia książka znanego neurofizyka, który bada cudowny mikrokosmos ludzkiego mózgu, odkrywając jego zaskakujące sekrety. Przekonuje, że świadomy umysł – czyli to, co nazywamy „sobą” – nie decyduje o naszych poczynaniach w pełni (albo nawet wcale!), bo mózg reżyseruje nasze życie incognito, większość jego działań odbywa się za plecami świadomości. Ze swadą, humorem i nieodpartym urokiem Eagleman mierzy się z pytaniami przełomowymi (Dlaczego kluczowe informacje mózg trzyma poza zasięgiem świadomego „ja”? Czy wolna wola nie jest tylko złudzeniem?) i związanymi z codziennością (Czy możemy kiedyś zapomnieć, jak się chodzi, oddycha, czyta, jeździ na rowerze?). Zaprasza w fascynującą podróż po zakamarkach mózgu, w której towarzyszyć nam będą m.in.: Simpsonowie, Pink Floyd, bohater Truman Show, Pascal i Joanna d’Arc.

„Ta książka rzuca nowe, ostre światło na odwieczny konflikt między naturą i kulturą. Mówi o rzeczach, które są bagatelizowane tylko przez płytki umysł i otępiały mózg”.
prof. Jacek Hołówka, Instytut Filozofii UW i Pedagogium

Zdumiewające, że ludzie zajęli się badaniem odległych gwiazd o kilka tysięcy lat wcześniej niż badaniem własnego mózgu, który mają tuż pod ręką! Jednak współczesna nauka szybko odrabia te zaległości, zaś David Eagleman bardzo udatnie przedstawia wyniki dociekań nad funkcjonowaniem mózgu – tym ciekawsze, że prawie wszystkie jego działania przebiegają poza naszą świadomością.
prof. Bogdan Wojciszke, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

David Eagleman (ur. 1971) – amerykański neurofizyk, w Baylor College of Medicine kieruje grupą Initiative on Neuroscience and the Law (Inicjatywa na rzecz Rozwoju Neurofizyki i Prawa). Stypendysta Fundacji Guggenheima. Prestiżowy włoski magazyn „Style” uznał go w 2012 r. za jednego z Najbystrzejszych Kreatywnych Facetów (Brightest Idea Guys). Autor książek popularnonaukowych i bestsellerowego zbioru opowiadań "Sum: Tales from the Afterlives".