Zofia Kossak

Autor: Joanna Jurgała-Jureczka

Wydawnictwo: PWN

Oszczędzasz: 30%

Zofia Kossak, „primo voto” Szczucka, „secundo voto” Szatkowska, wywodziła się z niezwykłego rodu i właśnie to dziedzictwo zaważyło na  jej życiowych wyborach. Wnuczka Juliusza, bratanica Wojciecha, blisko spokrewniona z Magdaleną Samozwaniec i Marią Pawlikowską-Jasnorzewską. Od początku żyła w świecie artystów, malarzy, literatów.

Zgodnie z rodzinną tradycją studiowała malarstwo, w końcu jednak została pisarką, której proza historyczna, w tym „Błogosławiona wina” i Krzyżowcy, czytana jest do dziś. Wspaniałe wychowanie, empatia i głęboka wiara pisarki zaznaczyły się szczególnie podczas okupacji. Zofia Kossak z wielkim oddaniem zaangażowała się w niesienie pomocy Żydom i działalność „Żegoty”. Trafiła na Pawiak, a później do Auschwitz, skąd – jak napisała – „wyszła w najgorszej formie fizycznej, ale najlepszej duchowej”. Widziała wokół siebie kobiety załamane, zdesperowane i takie, które przy życiu podtrzymywała tylko myśl o zemście. Pokazała im sposoby przetrwania obozu.

Nie tolerowała nieuprzejmego traktowania ludzi, braku szacunku dla przyrody i zwierząt. Wszyscy, którzy się z nią zetknęli, podkreślali jej prawość, zrozumienie dla drugiego człowieka, odwagę zarówno w wyrażanych poglądach, jak i w postępowaniu. „Wielu z nas kazała nazywać się po prostu Ciotką i faktycznie przyjmowaliśmy i odczuwali ją jako członka bliskiej rodziny” – wspominał Władysław Bartoszewski.

„Była kobietą niezwykłą, „bożym szaleńcem”, mówili o niej: świetlana postać, najszlachetniejszy płomień, natchnienie Polski podziemnej, najdzielniejsza z dzielnych, bohaterska „Weronika”, nieustraszona „Ciotka”, osoba życzliwa, pełna wdzięku i uśmiechu, o żywych, rozświetlonych oczach, wspaniała kobieta o miłym sposobie bycia, przyciągająca ludzi młodych dzięki swej promieniującej naturze, prostocie, niezachwianej wierze i pogodzie ducha.”

Najlepsza cena: IBUK
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.24 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 30,80

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
30,80 zł ibuk.pl
mobi epub
31,43 zł gandalf.com.pl
mobi epub
32,56 zł vagabook.pl
mobi epub
od 31,68 zł
(dla stałych klientów)
35,20 zł ebookpoint.pl
mobi epub
  26,40 zł
w programie Nexto Premium
41,80 zł nexto.pl
mobi epub
42,68 zł swiatebookow.pl
mobi epub
44,00 zł empik.pl
mobi epub
34,00 zł
(z kodem prom.)
44,00 zł woblink.pl
mobi epub
44,00 zł litres.pl
mobi epub
44,00 zł publio.pl
mobi epub
44,00 zł virtualo.pl
mobi
33,00 zł zinamon.pl
epub
33,00 zł zinamon.pl

Joanna Jurgała-Jureczka - inne e-booki

E-booki podobne do "Zofia Kossak"