„Freakonomia”, bestseller NYT” zmieniła sposób, w jaki patrzymy na świat, ujawniając ukryte aspekty niemal wszystkiego. następnie ukazała się superfrakonomia, film dokumentalny, nagradzany na całym świecie podcast i inne materiały.

A teraz mamy w ręku Myśl jak Freak – najbardziej dotychczas rewolucyjne dzieło Stevena D. Levitta i Stephena J. Dubnera. Z typową dla siebie mieszanką interesujących historii i niekonwencjonalnych analiz, pokazują nam swój proces myślowy i uczą nas myśleć w sposób nieco bardziej efektywny, kreatywny i racjonalny, a więc innymi słowy – myśleć jak Freak.


Autorzy podsuwają nam całkowicie odmienny sposób rozwiązywania problemów, bez względu na to, czy zajmujemy się drobiazgami dnia codziennego, czy też myślimy o wprowadzaniu światowych reform. Jak zawsze w ich przypadku, nie ma tematów tabu. Piszą o wszystkim – od świata biznesu po filantropię, sport i politykę. Ich celem jest przeprogramowanie Twojego mózgu. Przy okazji poznasz tajemnice japońskiego mistrza w jedzeniu hot dogów na czas, powód, dla którego pewien lekarz z Australii połknął dawkę niebezpiecznych bakterii i dlaczego oszuści z Nigerii zawsze pamiętają o tym, aby wspomnieć, że pochodzą z Nigerii.

A oto kilka kroków na drodze ku myśleniu jak Freak:
• ZACZNIJ OD ODRZUCENIA KOMPASU MORALNEGO – trudno jest obiektywnie spojrzeć na problem, jeśli już zdecydowałeś, co z nim należy zrobić.
• NAUCZ SIĘ MÓWIĆ „NIE WIEM” - gdyż dopóki nie przyznasz, że czegoś nie wiesz, nie będziesz mógł dowiedzieć się, co trzeba zrobić.
• MYŚL JAK DZIECKO – gdyż zyskasz wtedy lepsze pomysły i będziesz zadawał lepsze pytania.
• OPANUJ SZTUKĘ POSŁUGIWANIA SIĘ ZACHĘTAMI – ponieważ to właśnie one rządzą światem.
• NAUCZ SIĘ PRZEKONYWAĆ LUDZI, KTÓRZY NIE CHCĄ BYĆ PRZEKONANI – gdyż zwykle nie wystarczy po prostu mieć racji.
• POZNAJ ZALETY REZYGNOWANIA – gdyż nie zdołasz rozwiązać problemów jutra, jeśli nie będziesz chciał porzucić dzisiejszego bajzla.


Pewnym jest, że Levitt i Dubner postrzegają świat całkowicie odmiennie. Teraz ty możesz do nich dołączyć. Nigdy wcześniej ci obrazoburczy myśliciele nie ujawnili tak dużo ze swojego warsztatu, a  ich książki nie były tak zabawne w lekturze.