ISBN:9788377473368

Mapa i terytorium

Autor: Michel Houellebecq

Wydawnictwo: WAB

Oszczędzasz: 55%

Najnowsza powieść Houellebecqa, która stała się wydarzeniem, zanim trafiła do księgarń, a wkrótce po premierze została uhonorowana prestiżową Nagrodą Goncourtów oraz otrzymała wyróżnienie „Lista Goncourtów: polski wybór". Jed Martin, debiutujący artysta, odnosi olbrzymi sukces za sprawą zdjęć przedstawiających mapy, po czym powraca do swojej pierwotnej twórczości, czyli do malarstwa. Wstęp do katalogu wystawy jego obrazów ma napisać światowej sławy pisarz, Michel Houellebecq - typ niezbyt przystępny, zdecydowanie za dużo pijący i strasznie zaniedbany. Między artystami zawiązuje się nić przyjaźni. Gdy kilka lat później pisarz zostaje zamordowany, Martin decyduje się pomóc w wyjaśnieniu przerażającej zbrodni. Kolejną już powieść enfant terrible francuskiej sceny literackiej można czytać na kilku poziomach. Mapa i terytorium to oczywiście biografia fikcyjnego artysty Jeda Martina, z mocnym wątkiem kryminalnym. Ale jest to również błyskotliwa satyra społeczna - bo jak inaczej potraktować ironiczny portret paryskich środowisk artystycznych? - i traktat o ułomności relacji międzyludzkich, które tak dobrze obrazuje historia Jeda i jego ojca. Grzechem byłoby też nie wspomnieć o powracającym motywie grzejnika, czyli o zabawie pisarza z tradycją powieści francuskiej.

W Mapie i terytorium pisarz zanurza się we współczesnym świecie artystycznym. Oczekiwaliśmy ładunku wybuchowego, zamiast tego otrzymaliśmy pokaz fajerwerków - mieszankę humoru, sarkazmu i melancholii.

„Le Nouvel Observateur"

U Houellebecqa geografia staje się geografią duszy, a psychologia - psychologią naszej pamięci zbiorowej.

Martine Aubry

Potrzeba było zaledwie minuty i dwudziestu dziewięciu sekund, żeby wyłonić zwycięzcę tegorocznej Nagrody Goncourtów - Michela Houellebecqa.

Didier Decoin

Urzekły nas bogactwo formalne, inwencja artystyczna i niepodrabialna ironia, z jakimi Houellebecq traktuje swoich literackich poprzedników, a także siebie. z uzasadnienia werdyktu jury nagrody „Lista Goncourtów: polski wybór" Houellebecq rozdaje razy, ale czyni to z wyraźnym przymrużeniem oka - czyżby w końcu odnalazł wewnętrzny spokój? Powracają, co prawda, niewesołe konkluzje dotyczące stosunków międzyludzkich, przemyślenia na temat samotności, starości, chronicznego braku miłości oraz nieuniknionej śmierci cywilizacji, ale wszystko to tym razem ubrane jest w formę burleski i błyskotliwej satyry.

„Polityka"

Najgłębsze i zarazem najbardziej poruszające refleksje przychodzą po zakończeniu lektury. Dopiero wówczas dociera, w sposób obezwładniający, przestrzeń poruszonych aspektów. A szczególnie wyjątkowa rola samotności w zestawieniu z pieniędzmi, ekonomią i stanem posiadania, pokazuje co jest i co ma szanse pozostać dla istoty ludzkiej dominującą religią.

Roger Weichert,

Pisarz postępuje bowiem dokładnie tak samo, jak informatyk posługujący się technikami mapowania: nie ingerując w rzeczywistość, nie wypowiadając żadnego sądu o modelu życia współczesnych pokoleń, wskazuje elementy, które doprowadziły do tego, że dzisiejszemu człowiekowi, bez względu na odniesione sukcesy, zaczyna czegoś bardzo mocno brakować.

Elżbieta Sobolewska, Nowe Książki

Najlepsza cena: Virtualo
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.13 zł

Znaleziono 7 ofert ebooków od 14.40 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
14.40 zł virtualo.pl
mobi epub
25.59 zł ibuk.pl
mobi epub
od 24.47 zł
(dla stałych klientów)
27.19 zł ebookpoint.pl
mobi epub
28.79 zł publio.pl
mobi epub
29.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
31.99 zł empik.pl
mobi
28.80 zł zinamon.pl
epub
28.80 zł zinamon.pl

Michel Houellebecq - inne e-booki

E-booki podobne do "Mapa i terytorium"