Muzeum ciszy

Autor: Yoko Ogawa

Wydawnictwo: WAB

Oszczędzasz: 32%

Młody muzealnik przyjeżdża do prowincjonalnego miasteczka, by na zlecenie pewnej starszej pani utworzyć muzeum. Chodzi o kolekcję pamiątek, które kobieta gromadziła od dzieciństwa: niewiele wartych przedmiotów, które łączy tylko jedno - wszystkie zostały ukradzione właścicielom tuż po ich śmierci, nie zawsze naturalnej. Wśród setek rekwizytów znajdują się między innymi mumia psa, wypchana sowa, sekator zmarłego po upadku z drabiny ogrodnika, krążek domaciczny zamordowanej przed laty prostytutki, czy aluminiowe tubki po farbie, która stała się ostatnim pożywieniem umierającej z głodu malarki. Muzealnik ma nie tylko skatalogować wszystkie pamiątki i spisać ich historie - do jego zadań należy także pozyskiwanie nowych eksponatów. I choć początkowo czuł się nieswojo, coraz bardziej fascynuje go obsesja staruszki. To, co miało być sprzeciwem wobec zapomnienia, stopniowo staje się niebezpiecznym fetyszyzmem. A śmierci, nie zawsze naturalnej, jest w miasteczku coraz więcej...

Przeplatające się w tej historii piękno i przemoc Ogawa opisuje spokojnym, przejrzystym językiem. Między eleganckimi zdaniami pełno jednak niedopowiedzeń i wymownego milczenia.

Język prosty, chłodny i zdystansowany, a jednocześnie dojrzały. Poruszające obrazy i wizje. Thriller i dzieło filozoficzne w jednym.

Yoko Ogawa potrafi w subtelny, a zarazem przenikliwy sposób opisać mechanizmy ludzkiej psychiki.

Kenzaburo Oë

Intrygująca proza. Rytmiczny wzrost napięcia przypomina najlepsze muzyczne crescendo.

„Elle"

Ogawa zbliża do siebie żywych i zmarłych, oddaje głos tym ostatnim, rozpaczliwie pragnącym uczepić się utraconego życia.

Książ

Yoko Ogawa po mistrzowsku snuje klimatyczne opowieści, które mocno oddziałują na czytelnika. Jej atutem jest wyważona narracja i odwoływanie się do spraw zwykłych, a ujętych w niezwykły sposób. Nie często spotyka się takich autorów - którzy przy pomocy z pozoru prostych środków wyrazu, potrafią przerazić, wzbudzić lęk, czy wywołać uczucie obrzydzenia. U Ogawy oglądana pod mikroskopem żaba, a raczej jej części, bądź ślimak, czy też ludzki język przymarzły do lodu, wbite w skórę szkło - potrafią wstrząsnąć bardziej niż najbardziej krwawa i brutalna scena w innej książce.

Bellatriks,

Nie ma tu zbędnych słów, przegadanych momentów czy natłoku zdarzeń. Język Ogawy jest oszczędny, suchy, miejscami lakoniczny, ale za to dający do myślenia i pobudzający wyobraźnię. (...)

U Ogawy wszystko dzieje się bez hałasu, nadmiernej ekscytacji, szaleństwa, za to z głębią, pasją i sensem.

Autorka potrafi zestawiać opisy pięknych idei i wartościowych postaw z aktami okrucieństwa i brzydotą w taki sposób, że czytelnikowi ich współistnienie wydaje się czymś niezwykle naturalnym i oczywistym. (...)

Kto wypełnia zadanie, ten odchodzi - to z pozoru banalne i oczywiste twierdzenie, w powieści Yoko Ogawy nabiera większego znaczenia i każe nam zastanowić się nad tym, jaką misję w swoim życiu sami wypełniamy.

„Dziennik"

Przedmioty same w sobie anonimowe, dopiero w kontekście nabierają znaczenia. Przyglądanie im się, czyszczenie, katalogowanie, oswaja i śmierć, i życie. Piękna książka, napisana niezwykłym językiem. Estetycznym i... ascetycznym. Uporządkowanym jak sushi na tacy.

Sens

Wejdziesz do tego muzeum? Nie musisz zakładać kapci. Byleś tylko szanował prawo do istnienia. I prawo do umierania.

Najlepsza cena: Virtualo
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.15 zł

Znaleziono 9 ofert ebooków od 18,90

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
26,50 zł swiatebookow.pl
mobi epub
18,90 zł virtualo.pl
mobi epub
23,36 zł empik.pl
mobi epub
23,72 zł ibuk.pl
mobi epub
od 21,35 zł
(dla stałych klientów)
23,72 zł ebookpoint.pl
mobi epub
25,11 zł ravelo.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
27,90 zł legimi.com
mobi epub
27,90 zł publio.pl
mobi
25,10 zł zinamon.pl
epub
25,10 zł zinamon.pl

Yoko Ogawa - inne e-booki

E-booki podobne do "Muzeum ciszy"