Jutlandzki krajobraz: przenikliwe zimno, porywisty wiatr, zamarzające morze. Lodowate relacje rodzinne: niedostępny ojciec, fanatycznie religijna matka, dziadek, który popełnia samobójstwo. W tym świecie kilkunastoletnia dziewczynka stale marznie; chłód wdziera się nawet do jej snów. Tylko z bratem, Jesperem, łączy ją niezwykle silna więź, o której można powiedzieć, że przetrwa wszystko. Marzą o innym, lepszym świecie: ona śni o podróży na Syberię, on - o wyjeździe do Maroka. Nadchodzi wojna, która rozdzieli brata i siostrę. Jesper zaangażuje się w ruch oporu i wkrótce będzie musiał uciekać z kraju, dziewczyna rozpocznie tułaczkę po Skandynawii... Na Syberię to przejmujący, znakomicie nakreślony portret młodej kobiety, która umarła, zanim tak naprawdę zaczęła żyć.

Książka o ogromnej sile emocjonalnej: poruszający i wnikliwy obraz relacji rodzinnych.

„The Independent"

Tajemnicza i piękna historia, która pokazuje niepokojący spokój Skandynawów, nieokiełznaną przyrodę i dziecięcą wiarę, że możemy się nawzajem ochronić przed światem.

„Los Angeles Times"

Powieść pełna urzekających scen.

„The New York Times"

Czytanie Pettersona przypomina zanurzanie się w północnym krajobrazie: jego powieści wypełnia stłumione światło i przeszywający, niemal dotykalny chłód.

„Time Magazine"

Pisarstwo Pettersona jest precyzyjne jak poezja.

„The Seattle Times"

Powieść cudownie bezpretensjonalna i ujmująca.

„Die Zeit"

Opowieść urywa się, gdy decyduje o tym narratorka. W momencie, który powinien być początkiem... Jest to tym bardziej rozdzierające zakończenie, pełne rezygnacji i skrywanego bólu. To punkt kulminacyjny, w którym wszystko dla nas, czytelników, staje się jasne.

Anna Jurczyk