Myślisz, że życie cię przerasta? Poczekaj! Wytrzymasz znacznie więcej!

Kryzys wieku średniego Adriana Mole’a to spiętrzenie wszystkich możliwych nieszczęść. Księgarnia, w której pracuje, musi zostać zamknięta, matka zgłasza się do kontrowersyjnego show, by wyznać wstydliwy rodzinny sekret, syn Glenn pyta o sens służby w Afganistanie, żona przestaje mieścić się w rozmiar 42, a następnie wdaje się w romans z lokalnym arystokratą. I wreszcie lekarze rozpoznają u Adriana raka prostaty, mimo że ma dopiero czterdzieści lat.

Życie na przedmieściach Leicester nie przypomina sielanki, ale Adrian mierzy się z problemami w typowy dla siebie sposób: opisując je w dzienniczku i okraszając humorem. W ten sposób powstaje pogodna opowieść o tym, że nawet jeśli życie nas przerasta, nie oznacza to, że nie może być jeszcze gorzej. To także pełna ciepła i humoru historia zmagania się z codziennymi trudnościami i walki z chorobą.

Sue Townsend w świetnej formie w ósmej odsłonie przygód popularnego bohatera.

To najbardziej szczera – i najbardziej wzruszająca – książka o życiu z rakiem, jaką można sobie wyobrazić. […]Adrian jest everymanem walczącym w świecie, który nigdy nie wytycza mu łatwych ścieżek.

„The Telegraph”

Zastanawiałem się, czy Sue Townsend napisze jeszcze kiedyś równie cudowną książkę jak Adrian Mole i broń masowego rażenia. I udało się.

opinia czytelnika, amazon.co.uk

Sue Townsend (ur. 1946) w wieku piętnastu lat rzuciła szkołę; mając lat osiemnaście, wyszła za mąż i urodziła pierwsze z czworga dzieci. Zanim dwadzieścia lat później wygrała konkurs na sztukę telewizyjną, pracowała w wielu nisko płatnych zawodach, starając się utrzymać rodzinę. W pierwszej połowie lat 80. książką Adrian Mole lat 13 i ¾. Sekretny dziennik (1982; W.A.B. 2002) rozpoczęła zawrotną karierę pisarską. Kolejne tomy serii ugruntowały jej sukces. Autorka opublikowała również powieści spoza cyklu: Królowa i ja (1991, wyd. pol. 1994), Numer 10 (2002; W.A.B. 2005) oraz Królowa Camilla (2006; W.A.B. 2008). Obecnie łączny nakład kolejnych części dziennika sięga dziesięciu milionów egzemplarzy, a wszystkie książki Townsend ukazują się w tłumaczeniach na ponad trzydzieści języków.