Filozofia Platona oprócz wątków ontologicznych i metafizycznych jest refleksją nad człowiekiem, jego życiem i wiedzą, jaką posiada o tym życiu. To refleksja nad dobrem, ze względu na które człowiek działa i do którego dąży. Podstawą platońskiej etyki jest umiejętność odróżniania pozorów dobra od jego prawdziwej postaci. Dlatego Platon kieruje naszą uwagę na duszę, która dzięki rozumowi jest nieocenionym bogactwem człowieka.
Przedmiotem niniejszej pracy jest zagadnienie ocalenia duszy ludzkiej od zła. Platońskie pojęcie filozofii, zdaniem autorki, mieści w sobie aspekt soteriologiczny - jedynym środkiem wybawiającym duszę z mocy zła jest filozofia. Teza ta stanowi klucz do rozumienia platońskiej etyki i zagadnień z nią związanych.

W opracowaniach na temat Platona wiele uwagi poświęca się hipotezie upadku dusz rozumnych ze świata idei i ich wejścia w ciała, jakby za karę. Autorka tej książki skupia się na tym, co potem, czyli na możliwościach i warunkach powrotu duszy do świata idei, wyzwolenia się z materii i ponownego osiągnięcia szczęścia. Można powiedzieć, że jest to jakby zarys platońskiej teologii czy filozofii zbawienia. prof. dr hab. Henryk Pietras SJ