Misja Ukraina

Autor: Maciej Olchawa

Wydawnictwo: RM

Stron: 216

Opłacalność: 10.73 zł/100 stron

Oszczędzasz: 23%

Książka odsłania kulisy fascynującej gry polityczno – dyplomatycznej na Ukrainie w 2013 r. Geneza pomarańczowej rewolucji, przebieg proeuropejskiego zrywu, krwawa ofiara narodu i Misja Ukraińska pod przewodnictwem Aleksandra Kwaśniewskiego. Jaką rolę odegrała Polska w sprawie integracji Ukrainy z Europą i w procesie kształtowania się społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie?

 

Tydzień przed szczytem Partnerstwa Wschodniego, 21 listopada 2013 roku, rząd Ukrainy ogłosił, że wstrzymuje prace nad umową stowarzyszeniową z Unią Europejską. Następnego dnia około dwóch tysięcy osób zgromadziło się na Majdanie Niezależności. Był to początek Euromajdanu. Proeuropejska rewolucja, która zaczęła się, gdy Janukowycz odrzucił proces zbliżenia się do UE, błyskawicznie przekształciła się w bunt przeciwko status quo, przeciwko wszystkim chorobom, które niszczyły Ukrainę. 

Zdaniem wielu lekarstwem dla Ukrainy była umowa stowarzyszeniowa i pogłębione relacje z Unią Europejską. Gdy Janukowycz odebrał im resztki nadziei, narodził się Euromajdan. Następstwa tego odważnego zrywu to kule snajperskie na ulicach Kijowa, męczeńska śmierć Niebiańskiej Sotni, ucieczka Janukowycza, Anschluss Krymu przez Rosję i wojna na wschodzie Ukrainy. Liczba ofiar jest już liczona w tysiącach. 

 

Nie wiadomo, jak ta historia się zakończy dla Ukraińców i ich państwa. Ta książka jest o tym, jak się zaczęła i jaką rolę w niej odegrał Aleksander Kwaśniewski i misja pod jego przewodnictwem. "Misja Ukraina" w formie dynamicznej narracji usłanej intrygami  prezentuje kulisy tej emocjonującej gry polityczno – dyplomatycznej.

 
O Autorze:
 
MACIEJ OLCHAWA (ur. 1983) urodził się w Zakopanem, a dorastał w Chicago. Dyplom BA z zakresu historii i studiów międzynarodowych uzyskał na Loyola University Chicago. Studia magisterskie – europeistykę oraz ukrainoznawstwo – ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2008–2014 był pracownikiem Parlamentu Europejskiego, gdzie między innymi pełnił funkcję doradcy politycznego ds. ukraińskich w Komisji Spraw Zagranicznych oraz Delegacji PE do komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina. Autor książek Imperialna rozgrywka: Ukraina w geopolitycznej strategii Stanów Zjednoczonych oraz Gwiazdy i tryzub: Europejska integracja Ukrainy. Jego artykuły ukazały się na łamach dwumiesięcznika „Arcana”, „Eastbook.eu”, „The Diplomat” oraz  „The Huffington Post”.
 
O książce napisali:
 
(...) dogłębna i skrupulatna analiza roli Aleksandra Kwaśniewskiego w procesie integracji europejskiej Ukrainy. (...) "Misja Ukraina" wabi czytelnika za kulisy fascynującej gry polityczno-dyplomatycznej, zaprezentowanej w formie dynamicznej narracji usłanej intrygami. 
Javier Solana
Sekretarz generalny NATO (1995–1999), wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (1999–2009)
 
 
Wartościowa monografia. Ukazuje rolę, jaką Polska odegrała na Ukrainie - jak wspierała formowanie się tam społeczeństwa obywatelskiego i zwycięstwo „rewolucji godnościowej”. Uosabiał tę rolę prezydent Aleksander Kwaśniewski - ambasador „sprawy ukraińskiej” w świecie i demokratycznej wspólnoty Zachodu na Ukrainie. Dobra książka trafia do rąk polskiego czytelnika we właściwym czasie. 
Profesor Adam Daniel Rotfeld
Minister spraw zagranicznych RP (2005), współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Komisji ds. Trudnych
 
 
Kulisy jednej z najtrudniejszych misji Unii Europejskiej na Ukrainie pod przewodnictwem Aleksandra Kwaśniewskiego  - od czerwca 2012 do listopada  2013 roku.  Autor przytacza też opinie A. Kwaśniewskiego –  już z obecnej perspektywy – na temat polityki Rosji. Ich poznanie pozwala lepiej zrozumieć dramatyczne problemy Ukrainy na drodze do realizacji europejskich aspiracji: budowy nowoczesnego, w pełni niezależnego  i  demokratycznego państwa. 
Marek Grela
Pierwszy ambasador RP przy UE
Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.16 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 23,17

DRM? Formaty Cena Księgarnia
bez DRM mobi epub
od 20,85 zł
(dla stałych klientów)
23,17 zł ebookpoint.pl
bez DRM mobi epub
23,67 zł gandalf.com.pl
bez DRM mobi epub
23,92 zł ravelo.pl
bez DRM mobi epub
26,91 zł swiatebookow.pl
bez DRM mobi epub
  17,94 zł
w programie Nexto Premium
28,40 zł nexto.pl
bez DRM mobi epub
od 4,92 zł
(dostęp online)
28,41 zł ibuk.pl
bez DRM mobi epub
19,90 zł
(z kodem prom.)
29,90 zł woblink.pl
bez DRM mobi epub
29,90 zł publio.pl
bez DRM mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
29,90 zł legimi.com
bez DRM mobi
23,90 zł zinamon.pl
bez DRM epub
23,90 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Misja Ukraina"