Jest rok 1995. Ksiądz Wacław, bohater bestsellerowej trylogii Przypadki księdza Grosera jedzie rowerem przez Alpy do Rzymu na wezwanie Jana Pawła II. Wypadek w górach wrzuca go na parafię protestancką w miasteczku Judenfeld.

Niespodziewanie odsłaniają się przed nim tajemnice, nie tylko przeszłości. Natrafia na historię człowieka, który w swoim życiu był esesmanem i odegrał rolę Jezusa

Spotykamy się po latach. Podróżujemy w czasie. Ksiądz Groser jest młodszy. Zanurza się w zatopiony świat...

Jan Grzegorczyk

Książka wywoła pełne emocji spory. Jestem Grzegorczykowi bardzo wdzięczny za tę nieprawdopodobną opowieść. Nauczyła mnie wiele. Z pewnością jej nie zapomnę.

Tadeusz Zysk

 

Jan Grzegorczyk (ur. 1959 r.) — pisarz, publicysta, w latach 1982-2011 redaktor miesięcznika „W drodze”. Wydał m.in. takie książki jak: Każda dusza to inny świat (W drodze, Poznań 1998), Góra albo jak wyżebrać niebo i człowieka (W drodze, Poznań 1999), Skrawek nieba (wraz z ojcem Janem Górą – Księgarnia Św. Wojciecha, Poznań 2001), Ryba to znaczy Chrystus (W drodze, Poznań 2001), Dziurawy kajak i Boże Miłosierdzie (Poznań 2002). Adieu, Trufle, Cudze pole (W drodze, Zysk i S-ka, Poznań 2002-2007) – wchodzące w skład trylogii o przypadkach księdza Grosera – stały się bestsellerami wydawniczymi. W 2006 r. ukazało się Niebo dla akrobaty (Znak) – opowiadania osadzone w rzeczywistości hospicyjnej, nazwane przez jednego z krytyków dekalogiem nadziei. W dalszej kolejności na rynku pojawiły się: Pieśń słoneczna Róży Bluszcz (W drodze, Poznań 2009), Chaszcze (Znak, Kraków 2011) i Puszczyk (Znak, Kraków 2012).