ISBN:9788377912805

Niesamowite opowieści z Chin

Autor: Ryunosuke Akutagawa, Atsushi Nakajima

Wydawnictwo: Siedmioróg

Najniższa cena z poprzednich 30 dni: 18.31 zł.

Oszczędzasz: 26%

Książka zawiera opowiadania dwóch japońskich pisarzy tworzących w pierwszej połowie XX wieku – Ryūnosuke Akutagawy i Atsushiego Nakajimy. Twórczość obu autorów należy do współczesnego kanonu literatury japońskiej, a ich popularność w Japonii, pomimo upływu czasu, nie słabnie. 

Ryūnosuke Akutagawa i Atsushi Nakajima, chociaż byli mocno zadomowieni w kulturze chińskiej, bardzo dobrze znali także tradycję literatury zachodniej i dzieła takich pisarzy, jak Prosper Mérimée, Ambrose Bierce i Robert Louis Stevenson, które w znacznym stopniu wpłynęły na ich twórczość.

Wspólnym wątkiem łączącym prezentowane w książce opowiadania są Chiny – kraj, który dla Japończyków wciąż stanowi przedmiot najwyższego szacunku oraz niewyczerpane źródło wiedzy, nauki i sztuki. Przez stulecia kultura Chin była wzorem i ideałem, do którego dążyli japońscy artyści. Japończycy przejęli od Chińczyków pismo, filozofię, religię, planowanie miast, a nawet system polityczny. Wpływ Chin na rozwój kultury japońskiej, a także koreańskiej i wietnamskiej, można porównać do oddziaływania kultury greckiej i łacińskiej na kulturę współczesnej cywilizacji europejskiej. Nawet obecnie, pomimo zmian społecznych i znacznej amerykanizacji kultury w Japonii, nieprzemijającą popularnością cieszą się klasyka literatury chińskiej, a także utwory japońskich pisarzy odwołujące się do wątków i motywów znanych z Chin. Do tych ostatnich należą również opowiadania z tego zbioru.

Lektura Niesamowitych opowieści z Chin może przebiegać na wielu równoległych i uzupełniających się poziomach. Na przykład Opowieść o mistrzu i Kronikę górskiego księżyca przy pobieżnym odczytaniu można potraktować po prostu jako prozę o niezwykle ciekawej fabule. Jednakże pod warstwą fascynujących zdarzeń kryją się rozważane przez autora problemy związane z tożsamością i kondycją człowieka oraz to, jakim zmianom podlega człowiek w swoim życiu. W wypadku Opowieści o mistrzu mamy do czynienia z bohaterem prześladowanym przez obsesje, który, aby zaspokoić własne ambicje i wzbudzić podziw otoczenia, jest w stanie zrobić wszystko. Paradoks przedstawiony w opowieści polega jednak na tym, że bohater ów już po dotarciu do celu, czyli osiągnąwszy rangę mistrza, zdaje sobie sprawę, że chęć imponowania innym nie jest prawdziwym mistrzostwem. W wypadku Kroniki górskiego księżyca autor potępia dziką dumę i ambicje tkwiące w każdym z nas, które mogą wypaczyć ludzkie talenty i w końcu, jeśli nie zostaną opanowane, mogą stać się przyczyną zguby. Opowiadania, mimo że oparte na klasyce chińskiej, dość odległej od lekturowych przyzwyczajeń polskiego czytelnika, poruszają uniwersalne, ogólnoludzkie zagadnienia i problemy. Stanowią próbę odpowiedzi na pytania: jaki jest cel naszego życia? czy nasze ambicje nie zmieniają nas w trakcie osiągania tego celu, i to w takim stopniu, że stajemy się zupełnie innymi ludźmi? co daje nam szczęście? czy pieniądze są najważniejsze? na czym polega dobrze sprawowana władza? jaki jest związek polityki i moralności, a także co to znaczy poświęcić się dla dobra ogółu?

Recenzje o książce:

Krzysztof Zanussi

Po lektury pochodzące z dalekich kręgów kulturowych często sięgamy powodowani poczuciem kulturowego obowiązku. Te opowieści chińskie można czytać dla czystej przyjemności. Przynoszą świeżość, są zaskakujące, a jednocześnie są bliskie i zrozumiałe, co najważniejsze, przywołują poczucie sensu, którego deficyt w naszym kręgu kulturowym się pogłębia. 

Tomek Sikora

Wspaniała książka. Zgodnie ze złotą myślą z Opowieści o mistrzu: „doskonałość w mówieniu polega na niemówieniu” pozwalam sobie na zaledwie parę zdań. Fantastyczna lektura dla Europejczyków, która opowiada o wartościach uniwersalnych i niezwykle aktualnych mimo odległej egzotyki czasu i miejsc. Niezwykle subtelna, jak japońska kaligrafia, analiza natury ludzkiej i jej niuansów. A jakże pouczająca i przydatna, także dla niejednego polityka na świecie, filozofia konfucjańska! Prosimy o więcej, bo świat tak daleko zdziczał materialistycznie, że wszelkie próby uszlachetnienia naszych umysłów i ducha są na wagę złota.

Tomasz Jastrun

Piękna książka, która łączy w sobie dawny czas ze współczesnością, tradycyjny przekaz z nowym opowiadaniem, filozofię Wschodu  z poezją i prozą. Niezwykłe ilustracje z dawnych Chin są wielkim atutem tej publikacji.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.14 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 19.53 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 17.58 zł
(dla stałych klientów)
19.53 zł ebookpoint.pl
mobi epub
24.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  15.90 zł
w programie Nexto Premium
24.65 zł nexto.pl
mobi epub
26.50 zł woblink.pl
mobi epub
26.51 zł publio.pl
epub
19.69 zł gandalf.com.pl
epub
19.90 zł zinamon.pl
epub
20.01 zł ebuczek.pl
epub
20.01 zł ebuczek.pl
epub
20.01 zł ebuczek.pl
epub
od 6.50 zł
(dostęp online)
21.20 zł ibuk.pl
epub
od 9.99 zł
(w abonamencie)
22.62 zł legimi.com
epub
22.62 zł virtualo.pl
epub
23.59 zł swiatebookow.pl

Ryunosuke Akutagawa - inne e-booki

E-booki podobne do "Niesamowite opowieści z Chin"