Kompleksowe i praktyczne omówienie działania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – komentarze, wskazówki, podpowiedzi, wzory dokumentów.

Decyzja o tworzeniu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w wielu sytuacjach należy do pracodawców. Warto skorzystać z tej możliwości z uwagi na znaczne korzyści dla obydwu stron – pracodawcy i pracowników. Świadczenia wypłacane z funduszu korzystają bowiem z licznych zwolnień z podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne, a dobrze realizowana działalność socjalna to ciekawy pomysł na kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy.

W poszczególnych rozdziałach dokładnie wyjaśniono wszystkie zagadnienia związane z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych – od zasad jego tworzenia i możliwości odstąpienia od tworzenia funduszu, poprzez określenie świadczeń i osób uprawnionych do korzystania z nich, aż do kwestii finansowych, w tym także związanych z opłacaniem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne – z przywołaniem interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądowych.

W publikacji wskazano m.in.:

-zasady tworzenia ZFŚS, -możliwości i warunki odstąpienia od tworzenia funduszu, -krąg osób uprawnionych do świadczeń z funduszu, -zasady finansowania i dokonywania odpisów na ZFŚS, -świadczenia, które mogą być przyznawane z funduszu wraz z zasadami ich opodatkowania i oskładkowania, -zasady tworzenia regulaminu wraz z przykładowym wzorem, -zasady wypłaty świadczenia urlopowego.

Każdemu zagadnieniu towarzyszy lista pytań i odpowiedzi odzwierciedlających rzeczywiste problemy pojawiające się na szkoleniach dla osób zajmujących się sprawami pracowniczymi.

Ogromną zaletą publikacji jest bogaty zbiór wzorów dokumentów – regulaminów, zarządzeń, wniosków, które ułatwią codzienną pracę. Uwaga: zostały uwzględnione wzory związane z funkcjonowaniem ZFŚS w okresie pandemii COVID-19.

Wszystkie wzory zamieszczono dodatkowo w suplemencie elektronicznym w edytowalnej formie (MS Word); plik suplementu można pobrać przez Internet, postępując zgodnie z instrukcją zamieszczoną w książce; zainstalowanie suplementu wymaga systemu operacyjnego Windows.

Publikacja uwzględnia stan prawny na 1 kwietnia 2021 r.