Publikacja Zatrudnieni i zatrudniający na aktualnym rynku pracy zawiera analizę przemian, jakie towarzyszą obecnemu rynkowi pracy. Autorzy przedstawiają m.in. kryteria odróżniające stosunek pracy od pozostałych stosunków zatrudnienia, prognozując poszerzanie się zakresu zatrudnienia pozapracowniczego, które bardziej przystaje do stosunków cywilnoprawnych niż stosunku pracy. W obliczu tych przemian ważką kwestią jest zabezpieczenie socjalne zleceniobiorców, chałupników czy wykonawców umów o dzieło.
Autorzy prezentują ponadto trend związany z funkcjonowaniem gospodarczym pracodawców, m.in. w ramach holdingu.
Publikacja ta adresowana jest do osób zajmujących się zawodowo prawem pracy – prawników, podmiotów zatrudniających, specjalistów HR, menedżerów.  Prognozy autorów co do sytuacji na rynku pracy mogą także okazać się pomocne zatrudnianym w budowaniu pozycji na rynku pracy.
Prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf – sędzia Sądu Najwyższego, pracownik naukowy w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, w latach 2005–2008 prorektor Uniwersytetu Warszawskiego; specjalizuje się w prawie stosunku pracy.
Dr Michał Raczkowski – adiunkt Wydziału Prawa i Administracji UW, członek Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego; specjalizuje się w zagadnieniach związków między prawem pracy a prawem cywilnym.
Mgr Rafał Wyziński – doktorant Wydziału Prawa i Administracji UW, specjalizuje się w zagadnieniu podległości pracownika w aspekcie porównawczym prawa pracy w ustawodawstwie zagranicznym.