Kompleksowa publikacja omawiająca instytucję warunku. W książce tej Czytelnik znajdzie nie tylko typowe rozważania poświęcone regulacji art. 89 i n. k.c., lecz także rozbudowane omówienie wszystkich rodzajów warunku (także tych nieznanych polskiemu Kodeksowi cywilnemu) oraz statusu osoby uprawnionej pod warunkiem i ochrony prawa warunkowego.
Obecnemu wzrostowi znaczenia warunku w obrocie prawnym, zwłaszcza w stosunkach gospodarczych, nie towarzyszyło jak dotąd adekwatne zainteresowanie ze strony doktryny prawa cywilnego. Zagadnienia jurydyczne dotyczące warunkowych czynności prawnych były całościowo omawiane jedynie w komentarzach, systemach i podręcznikach do części ogólnej prawa cywilnego.
Niniejsza książka przełamuje schemat i przedstawia zagadnienie warunkowych czynności prawnych nie tylko w odniesieniu do działu V w tytule IV księgi pierwszej Kodeksu cywilnego, lecz także w prawie zobowiązań, spadkowym, rzeczowym i rodzinnym. Ponadto zawiera analizę prawnoporównawczą instytucji warunku w prawie obcym, zwłaszcza w prawie niemieckim i szwajcarskim, ze względu na podobieństwo rozwiązań dotyczących warunku przyjętych przez polskiego ustawodawcę.
Całość uzupełniają rozważania de lege ferenda poświęcone przepisom o warunku znajdującym się w projekcie księgi pierwszej nowego Kodeksu cywilnego.
Książka adresowana jest przede wszystkim do sędziów, notariuszy, adwokatów, radców prawnych i komorników. Będzie także nieocenioną pomocą dla aplikantów wszystkich zawodów prawniczych i studentów prawa.