Problematyka zadawania pytań przedstawiona w książce Pytania i odpowiedzi. Teoria i zastosowanie w postępowaniu karnym oraz cywilnym ma istotne znaczenie dla prawnika uczestniczącego w postępowaniach przed sądami i innymi organami rozstrzygającymi. Odpowiedniego ujęcia wymaga pytanie prawne. Umiejętności prawnika w zakresie właściwego stawiania pytań wymagają łączenia ustaleń logicznych z wnioskami płynącymi z praktyki stawiania pytań, ustaleniami nauk prawnych, a także zasadami ugruntowanymi w orzecznictwie. Każde pytanie powinno być odpowiednio sformułowane (w szczególności jednoznaczne) i zarazem zrozumiałe dla odbiorcy, powinno umożliwić pytającemu uzyskanie potrzebnej mu, określonej informacji.
Niniejsza książka w prosty i zrozumiały sposób przedstawia niezbędne w pracy prawnika reguły poprawnego stawiania pytań. Obejmuje przegląd różnego rodzaju pytań oraz odpowiedzi. W szczególności przedmiotem analizy są pytania zadawane w postępowaniu dowodowym, omówiono również funkcje pytań w dyskusji erystycznej oraz zasady budowy pytań prawnych. Rozpatrzono semantyczne, składniowe i metodologiczne problemy logiki pytań w takim zakresie, w którym są przydatne w pracy prawnika.
Książka adresowana jest zarówno dla praktyków (adwokatów, radców prawnych, prokuratorów, sędziów, pracowników organów ścigania), jak i do studentów prawa, administracji oraz słuchaczy szkół policyjnych. Publikacja może być przydatna także osobom mającym inne zainteresowania, w których istotne jest prawidłowe posługiwanie się pytaniami.
Andrzej Malinowski – profesor zwyczajny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się zagadnieniami z zakresu teorii prawa i logiki prawniczej, a w szczególności problematyką polskiego języka prawnego.