Prawo o notariacie. Komentarz. Część II stanowi kontynuację części I tego Komentarza, która ukazała się w 2011 r. W części II zostały kompleksowo omówione wszystkie zagadnienia dotyczące czynności notarialnych. W tomie 1 skomentowano przepisy ogólne dotyczące czynności notarialnych oraz tryb ich dokonywania. W komentarzu przedstawione zostały m.in. rodzaje czynności notarialnych, problematyka odmowy dokonania czynności notarialnej, cele i funkcje aktu notarialnego, skutki obrotu nieformalnego. Gruntowne podstawy teoretyczne, poszerzone o bogate orzecznictwo oraz własną praktykę Autora, jako wieloletniego sędziego sądów powszechnych, specjalizującego się w problematyce notarialnej i wieczysto księgowej, czynią komentarz publikacją o dużych walorach specjalistycznych, a zarazem interdyscyplinarnych (prawo prywatne i publiczne). Adresatami komentarza są notariusze, od których – jako profesjonalistów – wymagana jest szczególna staranność i znajomość prawa, aplikanci i asesorzy notarialni, adwokaci, radcowie.

W tomie 2 szczegółowo omówione zostały m.in. struktura i elementy formalne aktu notarialnego, przesłanki sporządzenia aktów poświadczenia dziedziczenia, charakter czynności poświadczeniowej, problematyka doręczania oświadczeń, struktura protokołu, tryb sporządzania i wydawania wypisu.

Gruntowne podstawy teoretyczne, poszerzone o bogate orzecznictwo oraz własną praktykę Autora, jako wieloletniego sędziego sądów powszechnych, specjalizującego się w problematyce notarialnej i wieczysto księgowej, czynią komentarz publikacją o dużych walorach specjalistycznych, a zarazem interdyscyplinarnych (prawo prywatne i publiczne).

Adresatami komentarza są notariusze, od których – jako profesjonalistów – wymagana jest szczególna staranność i znajomość prawa, aplikanci i asesorzy notarialni, adwokaci, radcowie prawni, referendarze, pośrednicy nieruchomości.