Monografia przedstawia administracyjnoprawne aspekty ich funkcjonowania, w tym sposób tworzenia oraz działania muzeów publicznych, kształtowania ich relacji prawnych z użytkownikami czy realizacji powinności względem zbiorów i społeczeństwa.
Książka skierowana jest do prawników, zarówno do praktyków i pracowników administracji publicznej, jak i do przedstawicieli nauki prawa administracyjnego, ale także do wszystkich osób interesujących się prawem ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce. Praktyczne ujęcie omawianej problematyki sprawia, że publikacja ta będzie też nieocenioną pomocą dla muzealników oraz wszystkich osób związanych z działalnością muzeów publicznych w Polsce.

„…praca Katarzyny Zalasińskiej zasługuje na najwyższą ocenę. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że jest to w polskiej literaturze praca pionierska, gdyż problematyka statusu prawnego muzeów nie była dotąd przedmiotem szerszych analiz. Jest to przy tym praca wnikliwa i wyczerpująca, niepozbawiona odważnych spostrzeżeń i ustaleń. Wynikające z nich tezy i postulaty są jednak pierwszorzędnie uzasadnione, a nadto zdradzają głęboką znajomość i zrozumienie problematyki muzealnej na szerszym tle konieczności ochrony naszego dziedzictwa kulturowego (…)”.

prof. dr hab. Wojciech Kowalski