Migracja księgi wieczystej do postaci informatycznej, zmiany jej struktury oraz sposobu udostępniania, spowodowały pojawienie się nowych wymagań stawianych regulacjom dotyczącym tej instytucji prawnej. Temat wzbudził też duże zainteresowanie doktryny oraz orzecznictwa, co spowodowało, że zaistniała konieczność opracowania publikacji, która zagadnienia dotyczące ksiąg wieczystych przedstawi nie w układzie regulacji prawnej czy w formie systematycznego wykładu, ale od strony praktycznej, czyli w opisie struktury samej księgi wieczystej, z położeniem nacisku na różnice w sposobie dokonywania wpisów.
Publikacja składa się z rozdziałów odpowiadających strukturze księgi wieczystej oraz zagadnień wprowadzających. Autor omawia problematykę związaną z zasadami udostępniania ksiąg wieczystych oraz ich częściami składowymi. Opracowanie zilustrowano widokami z ekranu elektronicznej księgi wieczystej z przykładami poszczególnych wpisów, a także wzbogacono wyborem tez orzeczeń sądowych oraz wyciągami z omawianych przepisów.
W celu ułatwienia odczytania treści księgi wieczystej w książce zamieszczono skorowidz przepisów rozporządzenia z 20 sierpnia 2003 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym oraz zestawienie opisów i kodów żądań – wniosków o wpis, przyjęty do opisu wniosku w treści księgi wieczystej.
Publikacja jest adresowana głównie do notariuszy, adwokatów, radców prawnych i sędziów, a także osób związanych z szeroko pojętym obrotem nieruchomościami, w szczególności pośredników, rzeczoznawców i zarządców nieruchomości.