ISBN:9788378189725

Śalimar klaun

Autor: Salman Rushdie

Wydawnictwo: REBIS

Stron: 496

Opłacalność: 6.26 zł/100 stron

Oszczędzasz: 22%

Ta epicka powieść stanowi przejmujący komentarz Rushdiego do wydarzeń z pierwszych stron dzisiejszych gazet, jest jego odpowiedzią na ważkie pytania współczesności – o terroryzm, fundamentalizm, ścieranie się cywilizacji – choć można być przekonanym, że jeszcze długo po wygaśnięciu obecnych konfliktów, książka ta pozostanie aktualna.

Maximilian Ophuls, jeden z architektów współczesnego świata, zostaje brutalnie zamordowany w biały dzień pod domem swej córki Indii. Zabójcą okazał się kaszmirski szofer. Wszystko wskazuje na motywy polityczne. A jednak sprawca miał z ofiarą osobiste rachunki do wyrównania. Dlaczego zabił?

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie Rushdie zabiera nas w podróż do okupowanej Francji, do współczesnego Los Angeles, a przede wszystkim do Kaszmiru, niegdyś ziemskiego raju, obecnie jednego z najbardziej zapalnych rejonów świata. Zdaniem autora losy Kaszmiru i jego mieszkańców to losy wszystkich innych rejonów świata, które padły ofiarą przesuwających się granic. Tam dokonuje się przemiana Śalimara, zdolnego artysty i czułego kochanka, w bezwzględnego mudżahedina i zamachowca.

Tymczasem India po odkryciu ponurych tajemnic z przeszłości i poznaniu tragicznej historii swojej rodziny, przyjmuje imię Kaszmira.

Zmieniają się miejsca, imiona, przesuwają granice, rodzą nowe tożsamości, ludzkie losy wzajemnie się przenikają, wszystko jest płynne, niestałe, a jednocześnie wszystko jest z sobą powiązane.

Historia Maksa Ophulsa, jego córki Indii, Śalimara klauna oraz kobiety, która ich wszystkich łączy, jest uniwersalną opowieścią o bezbronności człowieka wobec potężnych sił zewnętrznych.

Salman Rushdie urodził się w 1947 r. w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, w 2000 r. przeniósł się do Stanów Zjednoczonych.

Zadebiutował powieścią Grimus (polski przekład REBIS, seria z Salamandrą). Międzynarodową sławę przyniosła mu druga powieść, Dzieci północy, nagrodzona . w 1993 r. Bookerem Bookerów (przekład polski: „Czytelnik” oraz REBIS, seria „Mistrzowie literatury”). W 1988 r. ukazały się Szatańskie wersety, najgłośniejsza powieść Rushdiego, nagrodzona . Nagrodą Whitbreada za najlepszą powieść roku.

Spośród innych jego dzieł REBIS opublikował również Wstyd (Prix du Meilleur Livre Etranger 1984), Ostatnie westchnienie Maura (Nagroda Whitbreada 1995), Ziemię pod jej stopami, Furię oraz zbiór opowiadań Wschód, Zachód.

 

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.22 zł

Znaleziono 8 ofert ebooków od 31.05 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 27.95 zł
(dla stałych klientów)
31.05 zł ebookpoint.pl
mobi epub
31.92 zł ibuk.pl
mobi epub
31.92 zł inverso.pl
mobi epub
32.46 zł gandalf.com.pl
mobi epub
36.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
37.11 zł publio.pl
mobi epub
  23.94 zł
w programie Nexto Premium
37.90 zł nexto.pl
mobi epub
39.90 zł litres.pl

Salman Rushdie - inne e-booki

E-booki podobne do "Śalimar klaun"