Powieść psychologiczno – obyczajowa Philipa K. Dicka i najlepsza niefantastyczna książka tego autora.

Bohaterów mamy tutaj niewielu, ale dobrze ich poznajemy dzięki perfekcyjnemu odmalowaniu portretów psychologicznych wszystkich postaci.

Tytułowy łgarz to nieszkodliwy wariat, outsider, żyjący w odosobnieniu i mający swój własny świat, nierozumiany przez otoczenie. Przewiduje koniec świata, wierzy w nieznane cywilizacje i kosmiczne pochodzenie Jezusa. Uważany przez rodzinę za szaleńca, choć w czasie lektury można odnieść wrażenie, że jest on najnormalniejszą postacią w książce.

Fragment przedmowy Rafała Nawrockiego:

Jack Isidore (…) wierzy w latające spodki, w zagadkę Morza Sargassowego, w Atlantydę, podziemne cywilizacje i w japońskich szpiegów z sąsiedztwa. Ma zapisaną dokładną datę zagłady świata, będącą jednocześnie terminem powtórnego przyjścia – właściwie przylotu – na ziemię Jezusa, przybysza z gwiazd. Jak nazywać Jacka: dziecinnym naiwniakiem czy wręcz oszołomem, świrem? I kto może go tak nazywać, skoro otaczają go ludzie tylko na pozór lepiej poskładani?

 

Twórczość zbyt zwariowana, by ją zaakceptować, lecz zbyt niepokojąca, aby zapomnieć - Washngton Post

 

Philip K. Dick urodził się w 1928 r. w Chicago, lecz większą część życia spędził w Kalifornii. Krótko był studentem Uniwersytetu Kalifornijskiego. Prowadził sklep z płytami i stację radiową. Przeszedł też doświadczenia z narkotykami, które wykorzystywał w swej twórczości. Zmarł w 1982 r. Wydał kilkadziesiąt powieści, z których wiele weszło na stałe do kanonu literatury SF. Był też autorem kilku powieści realistycznych, osadzonych w latach 50. i 60. XX wieku. O większości jego rówieśników uhonorowanych nagrodą Pulitzera czy literacką Nagrodą Nobla niewielu już pamięta, on zaś ma coraz liczniejsze grono wielbicieli, a o jego książkach pisze się doktoraty…

Dom Wydawniczy REBIS wydał takie jego powieści jak: Ubik, Blade runner, Valis, Człowiek z Wysokiego Zamku czy Trzy stygmaty Palmera Eldritcha.