Amos Oz snuje fascynującą opowieść o swoim życiu, głównie okresie dzieciństwa. Opowiada, wspomina, tęskni za minionym, oraz cierpi z powodu tego co się stało. Rozprawia się z przeszłością, a zwłaszcza najtragiczniejszym faktem swej biografii jakim była samobójcza śmierć jego matki.

Opowieść o miłości i mroku to najbardziej osobista i jedna z najlepszych książek tego autora, stanowiąca klucz do zrozumienia całej jego twórczości.

Amos Oz urodzony w 1939 roku wspomina historię kilku pokoleń swojej rodziny żyjącej na Litwie i Ukrainie, która następnie przybyła do Palestyny. Opowieść swą snuje na tle dramatycznych wydarzeń w dziejach narodu żydowskiego jakimi była II wojna światowa, Holocaust, mandat brytyjski nad Palestyną i konflikt z Arabami. Przede wszystkim jednak autor sięga pamięcią do czasów własnego dzieciństwa na przedmieściach Jerozolimy i wczesnej młodości w kibucu. Wspomina swych rodziców, którzy ze względu na różnice charakterów nie byli dobranym małżeństwem. Ojciec – pedantyczny racjonalista, matka- tajemnicza i wrażliwa. Miłość rodziców przesłaniały rozczarowania, frustracje i tęsknota za Europą. Aż do samobójstwa matki, które było dla Amosa traumą a rana związana z tym wydarzeniem nie zabliźniła się nigdy.

W książce tej Oz po raz pierwszy odsłania swój ból.

Dzięki tej lekturze lepiej zrozumiemy całą twórczość pisarza