Niezwykły żołnierz. Z gwiazdą Dawida pod sztandarami Hitlera

Autor: Georg Rauch

Wydawnictwo: REBIS

Stron: 376

Opłacalność: 7.02 zł/100 stron

Oszczędzasz: 22%

Pierwsza książka nowej serii „Byliśmy żołnierzami” prezentującej militarne wspomnienia i biografie.

Georga Raucha, wiedeńczyk żydowskiego pochodzenia, wcielony do armii hitlerowskiej, po latach opowiada o największym paradoksie swych młodzieńczych lat, które spędził na wojnie walcząc po stronie wroga.

Rauch spisuje swe wojenne wspomnienia zainspirowany odnalezionymi osiemdziesięcioma własnymi listami, które pisał z frontu do matki a ta pieczołowicie je przechowała. Dzięki temu powstała ta wyjątkowa książka, ujmująca prostotą i autentycznością. Rauch stworzył przejmujący obraz czasów wojny, który łączy autentyzm Zapomnianego żołnierza ze spojrzeniem na wojnę oczami nastolatka z Berlińskiego żołnierza.

Młody Georg w ogarniętym wojną Wiedniu razem z matką ukrywał Żydów. Został wcielony do hitlerowskiej armii i miał zostać oficerem, jednak nie zamierzał do tego dopuścić, toteż przyznał się do swojego żydowskiego pochodzenia. Jako szeregowy żołnierz został wysłany na front wschodni, gdzie walczył na południu Związku Sowieckiego i w Rumunii. Tak rozpoczęła się niesamowita tułaczka dziewiętnastolatka, rzuconego wbrew swej woli w wir straszliwych wydarzeń wojennych, zmuszonego przez okrutny paradoks historii do wykorzystywania swej inteligencji, zdolności i determinacji, by walczyć za tych, których nienawidził. Służąc jako radiotelegrafista, wyprowadził oddział z okrążenia, za co został odznaczony Krzyżem Żelaznym.

Mimo ekstremalnych warunków, w jego opowieści pojawia się też swoisty humor - jako straszny głodomór nosił przytroczoną do radiostacji patelnię, a dzięki kulinarnym talentom zdobył wielu przyjaciół.

W 1944 roku trafił do niewoli. Dzięki młodzieńczej sile, oraz hartowi ducha zdołał przetrwać zarówno srogą rosyjską zimę, jak i zabójczy obóz jeniecki.

Po latach Rauch sięgając pamięcią wstecz stworzył barwny autoportret, a zarazem przejmujący obraz czasów wojny.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.18 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 26,38

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 23,74 zł
(dla stałych klientów)
26,38 zł ebookpoint.pl
mobi epub
27,12 zł ibuk.pl
mobi epub
28,40 zł gandalf.com.pl
mobi epub
30,51 zł swiatebookow.pl
mobi epub
31,00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
33,90 zł empik.pl
mobi epub
33,90 zł publio.pl
mobi epub
33,90 zł virtualo.pl
mobi epub
33,90 zł legimi.com
mobi
30,50 zł zinamon.pl
epub
30,50 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Niezwykły żołnierz"