Twórcy „Związków miłosnych w sieci” pozwalają nam zapoznać się z mechanizmami wpływającymi na decyzję o wyborze partnera z punktu widzenia psychologicznego i społecznego. Pokazują zarazem, jak wyglądało to zjawisko na przestrzeni wieków. Szczególnie dużo uwagi poświęcają portalom randkowym – miejscom w sieci, gdzie nawiązuje się nowe znajomości, ale także buduje swój wizerunek oraz zaspokaja swoje potrzeby. Pokazują perspektywy rozwoju portali randkowych oraz ukazują zagrożenia związane z poszukiwaniem miłości w sieci. Autorzy, opisując cyberprzestrzeń, nie zaniedbują opisu tradycyjnego funkcjonowania związków partnerskich. Przedstawiony materiał oparty jest na rzetelnych badaniach empirycznych, o charakterze eksploracyjnym.
Materiał ten jest podstawą do odpowiedzi na pytania dotyczące procesu podejmowania decyzji o zarejestrowaniu się na portalu randkowym, długości i częstotliwości korzystania z tego miejsca, nawiązywania kontaktu pomiędzy użytkownikami i ich doświadczeń.
„Związki miłosne w sieci” to cenna pozycja dla osób próbujących zrozumieć współczesny świat, który jest dzisiaj równocześnie światem on-line i off-line, a zarazem samego człowieka próbującego znaleźć bliskość, szczęście i zrozumienie w związku z drugim człowiekiem. Książka zawiera bogatą bibliografię oraz netografię.